Czy komornik może zabrać całą pensję?

Czy komornik może zabrać całą pensję?

Wiele osób spodziewających się egzekucji komorniczej, zastanawia się ile może zabrać komornik. Z chwilą, gdy przeciwko dłużnikowi zapadnie wyrok z klauzulą wykonalności, sprawa trafia do komornika, który zazwyczaj najpierw ściąga dług z pensji, która wpływa na konto bankowe. Maksymalnie komornik może zająć 50 proc. wysokości zarobków dłużnik, pod warunkiem, że ten otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż minimalne.

Kwoty pobierane przez komornika zostały ograniczone ze względu na niskie zarobki. Egzekucja wyższej kwoty mogłaby ograniczyć środki niezbędne pracownikowi do życia. Jeśli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty, które można potrącić, ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Na lokacie oraz koncie oszczędnościowym wolna od zajęcia jest równowartość trzykrotnej średniej pensji. Należy jednak mieć na uwadze, że jeśli dłużnik wypłaci z konta czy lokaty całą kwotę wolną od zajęcia, to już nowo wpłacone środki będą zabierane przez komornika bez ograniczeń.

Komornik może zająć również 50 % renty i emerytury. Jednak w przypadku, gdy pobierana jest renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, na koncie musi zostać nie mniej niż 415, 58 zł. Jeśli zadłużony otrzymuje świadczenie z tytułu częściowej niezdolności do pracy, egzekutor zostawi przynajmniej 318, 96 zł.

W ramach świadczenia alimentacyjnego potrącane jest 60%. wynagrodzenia. Wszelkie nagrody z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku mogą zostać zajęte na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

Komornik sądowy dokonuje potrącania środków poprzez doręczenie zawiadomienia pracodawcy. Wtedy pracownikowi nie wolno odbierać wynagrodzenia czy innych wierzytelności poza częścią wolną od zajęcia.

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorcy poświęcają 3,5 godziny dziennie na interpretowanie niejasnych przepisów

Przedsiębiorcy skarżą się, że nadmierny biurokratyzm państwa i urzędników utrudnia im prowadzenie biznesu, zabierając czas i energię, które mogliby przeznaczyć na rozwój działalności. Jak wskazują autorzy Białej Księgi „Stop biurokratyzmowi”, największym problemem

Wiadomości 3 komentarze

Jakie korzyści wynikają z wprowadzania elastycznego czasu pracy ?

Już ponad rok po wprowadzeniu regulacji dotyczących elastycznego czasu pracy nowe przepisy funkcjonują bez zarzutu. Niewielka liczba zgłoszeń nieprawidłowości w zakresie stosowania tego sposobu organizacji pracy, które wpłynęły do Okręgowych

Wiadomości 0 Comments

Gdzie można spotkać interwenienta?

Interwenientem jest osoba, która uczestniczy w procesie cywilnym. Zazwyczaj przyczyną włączenia do postępowania jest spełnienie konkretnego celu. W zgodzie z polskim prawem interwencja przyjmuje dwie formy. Jaki podział wybiera się

6 komentarzy

 1. aldona
  05 sierpnia, 15:20 Reply
  Wiele osób spodziewających się egzekucji komorniczej, zastanawia się ile może zabrać komornik. To na prawdę stresująca sytuacja i nikomu tego nie życzę.
 2. Dondi96
  05 sierpnia, 22:45 Reply
  Warto pamiętać o tym, że jeśli komornik nie odnotuje na naszym koncie żadnych wpływów, to ma prawo odwiedzić nasz dom w celu weryfikacji majątku.
 3. domo
  06 sierpnia, 18:13 Reply
  Kwoty pobierane przez komornika zostały ograniczone ze względu na niskie zarobki. W innym wypadku dalej komornicy zabierali by więcej.
 4. agula
  30 grudnia, 15:41 Reply
  Nie wiem, co by to było, żeby komornik zajmował całą pensję. Ludzie kompletnie nie mieliby z czego żyć.
 5. anett
  30 stycznia, 14:29 Reply
  Moim zdaniem to by było nie uczciwe, gdyby komornik zabierał wszystko. Przecież ludzie muszą za coś żyć.
 6. marcik
  03 lutego, 08:46 Reply
  Komornik z tego co mi wiadomo to musi zostawić też środki na życie, więc nie ma mowy o zabraniu całej pensji.

Leave a Reply