Po jakim czasie można anulować umowę na okres próbny?
Pracodawca zatrudniający nowego pracownika najczęściej współpracuje z nim na mocy umowy na okres próbny. To pakt, na bazie którego kierownik zbada, czy dany kandydat jest odpowiednią osobą na proponowane stanowisko pracy.
Zasady zawiązywania umowy na czas próbny są opisane w Kodeksie Pracy. Taki dokument posiada dwie charakterystyczne cechy, a konkretnie: po okresie obowiązywania można podpisać każde porozumienie o przyznanie etatu oraz okres trwania nie może być dłuższy niż 3 miesiące.
Charakteryzowany pakt traci asekurację prawną z zakończeniem czasu, na jaki został podpisany. Oczywiście pracodawca i podwładny mogą anulować współpracę wcześniej za porozumieniem stron. W takim przypadku okres wypowiedzenia to odpowiednio:
– 3 dni dla umowy podpisanej na krócej niż dwa tygodnie,
– tydzień, jeśli współpraca jest ważna przez ponad 14 dni roboczych,
– 2 tygodnie, gdy pakt miał trwać przez 3 miesiące.
Istnieje rozporządzenie, które mówi o nietypowym traktowaniu pracownicy, która zaszła w ciąże po pierwszych 30. dniach okresu próbnego. Otóż umowa wiążąca ją z przedsiębiorcą nie może zostać anulowana przed dniem przyjścia potomka na świat.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Marka DS stawia na duże samochody premium
Marka DS pracuje nad kolejnymi premierami. W ciągu trzech lat firma zaprezentuje sześć modeli w nowych dla niej segmentach crossoverów i SUV-ów. 1 kwietnia do salonów trafił nowy DS 3. Koncern rozbuduje też
Czy domena europejska to dobra inwestycja?
Domena europejska (.eu) zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Wielu przedsiębiorców często rejestruje ją w parze z naszą domeną narodową (.pl) dla podkreślenia europejskiego wymiaru swojej działalności. Prawie 38% witryn
Czym charakteryzuje się Krajowa Rada Notarialna?
W zgodzie z obowiązującymi przepisami Krajowa Rada Notarialna została powołana, aby reprezentować wszystkich notariuszy polskich na szczeblu krajowym. Oprócz tego ma zadania dodatkowe, które zostały narzucone w momencie jej budowania.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!