Co zrobić, gdy zaginie dziecko?
W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o zaginięciu lub porwaniu niepełnoletniego dziecka. W większości są to sytuacje przypadkowe, niedopatrzenie rodziców lub opiekunów. Czasami jednak zniknięcie dziecka jest wynikiem działań planowanych, głównie w krajach biednych. Gdzie szukać pomocy w przypadku porwania lub zaginięcia?
Przede wszystkim należy powiedzieć, że Unia Europejska bardzo mocno zainteresowała się tym zjawiskiem i poczyniła wiele kroków zmierzających do poprawy sytuacji. W pierwszej kolejności wprowadzono infolinię dla dzieci zaginionych oraz ich rodzin (tel. 116 000), która funkcjonuje we wszystkich krajach wspólnoty.
Każdy zaniepokojony zaginięciem lub porwaniem może zadzwonić na infolinię o każdej godzinie dnia i nocy oraz uzyskać wskazówki i niezbędną pierwszą pomoc. Zazwyczaj pierwsze godziny po zniknięciu są najważniejsze i mogą okazać się kluczowe dla akcji poszukiwawczej.
Ważne jest, aby niezwłocznie zawiadomić policję (szczególnie w przypadku małych dzieci, w wieku przedszkolnym), która uruchomi pierwsze działania oraz wyśle patrole. Jeszcze w pierwszej dobie po zaginięciu warto poinformować fundacje oraz organizacje zajmujące się osobami zaginionymi.
W ostatnim czasie portale społecznościowe stały się bardzo popularne, stanowią główne źródło wymiany informacji. To dobre miejsce na umieszczenie ogłoszenia o zaginięciu, rozesłanie wiadomości do znajomych, aby zaangażować jak najwięcej osób.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Dlaczego jest tak mało dziennych opiekunów?
Zgodnie z postanowieniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej powołano etat opiekuna dziennego. Ma on świadczyć pomoc w zakresie opieki nad dziećmi w określonych sytuacjach. Kiedy można skorzystać z opiekuna dziennego?
Kiedy może dojść do adopcji?
Adopcja to sprawa najwyższej wagi. W związku z tym nie dziwi ilość testów i miesięcy przygotowań zanim chętni rodzice zaopiekują się dzieckiem. Obecnie w Polsce możliwe są trzy metody przysposobienia
Czy rolnicy mogą pobierać zasiłek macierzyński?
Każda osoba, która posiada działalność rolniczą musi odprowadzać składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jest to czynność ważna i w przypadku możliwych nieprawidłowości surowo karana. Czy na podstawie tych opłat
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 10:53