Charakterystyka stanu nadzwyczajnego

Charakterystyka stanu nadzwyczajnego

Jeśli w kraju dzieje się coś złego, a życie lub zdrowie obywateli jest zagrożone, wówczas ogłasza się stan nadzwyczajny. Powzięte czynności zależą od rodzaju zagrożenia i przyczyn. Polskie prawo zna trzy powody ogłoszenia stanu nadzwyczajnego. Kiedy sytuacja jest na tyle poważna, żeby wprowadzić obostrzenia?

Jako pierwszy rodzaj stanu nadzwyczajnego należy wskazać stan wojenny, który ogłasza się w przypadku działań politycznych. Chodzi głównie o uruchomienie działań zbrojnych w ramach konfliktów wewnętrznych lub międzynarodowych.

Stan klęski żywiołowej dotyczy przypadków, kiedy siły natury zagrażają życiu ludzkiemu. Najczęściej są to powodzie, gradobicia, wichury, śnieżyce czy pożary. Ich źródła zwykle są niezwiązane z działalnością człowieka.

Ostatnim rodzajem jest stan wyjątkowy i może zostać wprowadzony w przypadkach, które nie mieszczą się w zakresie dwóch pozostałych.

Podsumowując można powiedzieć, że stan nadzwyczajny zachodzi na wniosek Rady Ministrów, a potwierdzany jest przez samego prezydenta. W tym czasie nie jest możliwe wprowadzanie modyfikacji konstytucyjnych i przeprowadzanie wyborów.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Konstytucja 0 Comments

Odwołanie ministra poprzez wotum nieufności

Odpowiedzialność polityczną ministrowie ponoszą przed Sejmem oraz przed premierem. Narzędzie, które to kontroluje jest tzw. wotum nieufności. Wyróżniane są dwa rodzaje wotum nieufności. 1. Wotum nieufności wobec Rady Ministrów polega

Konstytucja 0 Comments

Zasady działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Oprócz Konstytucji i ogólnie pojętego prawa każdego państwa także Unia Europejska dba o przestrzeganie wszystkich zasad i norm etycznych. Aby usprawnić działanie instytucji za to odpowiedzialnych powołano Europejski Trybunał Praw

Konstytucja 0 Comments

Czy konstytucja może być zmieniana?

Konstytucja to właściwie najważniejszy dokument o charakterze prawnym w państwie. Dotyczy wszystkim obywateli i przedkładany jest przed wszystkie inne ustawy i normy prawne. Czy można dokonywać zmian lub poprawek w

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply