Czy konstytucja może być zmieniana?

Czy konstytucja może być zmieniana?

Konstytucja to właściwie najważniejszy dokument o charakterze prawnym w państwie. Dotyczy wszystkim obywateli i przedkładany jest przed wszystkie inne ustawy i normy prawne. Czy można dokonywać zmian lub poprawek w tak istotnym zapisie?

Aby możliwe było wprowadzenie zmian w obowiązującej konstytucji należy dopełnić kilku podstawowych obowiązków, które wynikają z ustaleń państwa.

Przede wszystkim pod projektem zmian w konstytucji musi się podpisać przynajmniej 20% wszystkich posłów (nie mniej niż 72), senatorów (nie mniej niż 20) lub sam prezydent kraju jako najważniejsza osoba w państwie.

Następnie w ciągu 60 dni powinna zostać uchwalona ustawa, która jest spójna i skonstruowana przez Sejm. W późniejszych działaniach mają miejsce czytania oraz głosowanie. Projekt przyjmowany jest do realizacji w momencie, gdy uzyska 2/3 głosów poparcia od posłów oraz senatorów.

Zmiany w konstytucji następują w różnym terminie. Wszystko zależy od rozdziału, w którym ma dojść do zmian. Ale zazwyczaj jest to przedział między 45 a 60 dni. W chwili zakończenia całej procedury gotowe poprawki trafiają do gabinetu prezydenta RP, gdzie czekają na podpis potwierdzający zmian.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Konstytucja 0 Comments

Zasady działania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Oprócz Konstytucji i ogólnie pojętego prawa każdego państwa także Unia Europejska dba o przestrzeganie wszystkich zasad i norm etycznych. Aby usprawnić działanie instytucji za to odpowiedzialnych powołano Europejski Trybunał Praw

Konstytucja 0 Comments

Odwołanie ministra poprzez wotum nieufności

Odpowiedzialność polityczną ministrowie ponoszą przed Sejmem oraz przed premierem. Narzędzie, które to kontroluje jest tzw. wotum nieufności. Wyróżniane są dwa rodzaje wotum nieufności. 1. Wotum nieufności wobec Rady Ministrów polega

Konstytucja 0 Comments

Czym zajmuje się władza sądownicza w Polsce?

W Polsce funkcjonuje trójpodział władzy: na wykonawczą ustawodawczą i sądowniczą. Każda z nich ma bardzo ważne funkcje do spełnienia w państwie i w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie prawidłowe działanie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply