ABC procedur reklamacyjnych

ABC procedur reklamacyjnych

W zgodzie z prawem konsumenta klient, który ma zastrzeżenia do zakupu, może złożyć reklamację. Aczkolwiek powinien pamiętać o przepisowych terminach i właściwej procedurze działania. Wstępem do rozpatrywania roszczeń jest napisanie dokumentu reklamacyjnego. Jak dobrze ułożyć taki wniosek?

Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że w wielu sklepach podstawą reklamacji jest paragon lub faktura. Jeśli konsument nie ma potwierdzenia zaksięgowania transakcji przeważnie nie może reklamować nabytego produktu. Reklamacja utraci ważność po upływie, wskazanego przez firmę, terminu. Powszechnie są to 2 tygodnie lub miesiąc, wszystko zależy od jednostkowo układanych regulaminów.

Jeśli natomiast konsument dotrzymał wszystkich wymogów może przekazać reklamację. Forma wnoszenia roszczeń jest różna i zależy od obecnych możliwości reklamującego. Niejednokrotnie wystarczy udać się do sklepu, w którym dokonano zakupu przedmiotu i tam przekazać swoje wątpliwości i oczekiwania. Raz na jakiś czas konieczne jest sporządzenie reklamacji na piśmie lub mejlowo.

Bardzo ważne jest, aby zaraz po zakupie zapoznać się z kartą gwarancyjną, odnaleźć swoje prawa i obowiązki oraz po prostu poprosić sprzedawcę o ważniejsze informacje, np. w jakim terminie można reklamować zakup, jak się odwoływać, co można uzyskać po zaakceptowaniu reklamacji (zwrot gotówki, wymiana).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Reklamacje 1Comments

Terminy obowiązywania gwarancji

Gwarancja to nadprogramowe świadczenie na rzecz zakupionego towaru lub usługi. Jest to zapewnienie o możliwości zwrotu przedmiotu transakcji w przypadku, gdy jego działanie będzie inne niż zakładano lub utraci możliwość

Reklamacje 0 Comments

LafargeHolcim w Polsce otworzył centrum obsługi reklamacji

Lider wśród producentów cementu, betonu i kruszyw LafargeHolcim uruchomił Centrum Obsługi Reklamacji (COR), które  łączy obszary Wsparcia Technicznego, Centrum Obsługi Klienta i Obsługi Reklamacji. Dzięki temu cały proces przebiega szybciej, a każde zgłoszenie prowadzone jest przez indywidualnego

Wiadomości 2 komentarze

Jak reklamować usługi biur podróży?

Wiele osób, szczególnie w okresie wakacyjnym, korzysta z usług różnych biur turystycznych. Kuszą przede wszystkim niskimi cenami oraz atrakcyjnymi wycieczkami na najwyższym poziomie. Jednak nie zawsze rzeczywistość pokrywa się z

5 komentarzy

 1. Grześ
  21 września, 22:18 Reply
  Bardzo przydatny artykuł. Szkoda, że wcześniej o niektórych rzeczach na ten temat nie wiedziałem. Bo już kiedyś pewna firma mnie z reklamacją jeszcze bardziej "wyrolowała"...
 2. Krzysztof
  03 sierpnia, 09:48 Reply
  Faktycznie przydatny artykuł. Jednak z drugiej strony dziwię się ludziom, którzy nie zachowują rachunków czy faktur. Czasami dany przedmiot wydaje się dobry, a defekty wyskakują dopiero po kilku godzinach użytkowania.
 3. robal
  07 sierpnia, 17:03 Reply
  To chyba ja jestem inna, bo wychodząc ze sklepu nie biorę paragonu .Chyba, że jest to elektronika to co innego.
 4. maneik
  10 sierpnia, 14:13 Reply
  Bardzo ważne jest, aby zaraz po zakupie zapoznać się z kartą gwarancyjną, tam są zapisane właśnie najważniejsze informacje.
 5. bobo
  20 grudnia, 12:21 Reply
  Bardzo przydatny artykuł. Do tej pory niestety nie wiedziałem, że można reklamować w taki sposób.

Leave a Reply