Reklamowanie wypożyczonego samochodu – jak to zrobić?

W obecnych czasach posiadanie samochodu jest dużym udogodnieniem. Przede wszystkim dlatego, że umożliwia dotarcie do miejsc, gdzie komunikacja miejska nie dociera oraz zwiększa niezależność i komfort życia. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zakup, w związku z tym z pomocą przychodzą przedsiębiorstwa zajmujące się wynajmowaniem pojazdów. Czy można reklamować usługi oferowane przez wypożyczalnie?

Na wstępie warto powiedzieć, że ceny za skorzystanie z takiej przyjemności są duże i plasują się w granicach 100-500 zł za jeden dzień, w zależności do konkretnego modelu pojazdu. To sporo, jednak czasami sytuacje życiowe skłaniają do decyzji o wynajmie.

Najbardziej istotną rzeczą, jeszcze przed wypożyczeniem pojazdu, jest dokładne (w miarę możliwości) sprawdzenie sytuacji technicznej pojazdu. W pierwszej kolejności zarysowania, wgniecenia, brudną tapicerkę i inne rzucające się w oczy dysfunkcje. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku można przejść do zawarcia umowy, dokonania opłaty i odebrania samochodu.

Wynajmujący może użytkować pojazd do dowolnych celów przez czas, na który się zdecydował, np. 1 dzień lub tydzień czy miesiąc. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że w chwili wystąpienia nawet najmniejszej usterki należy poinformować o zajściu wypożyczalnię i opcjonalnie usunąć awarię. Jeśli klient zbagatelizuje problem lub ukryje zdarzenie może zmierzyć się z surowymi konsekwencjami.

Podsumowując, wypożyczalnie dopuszczają reklamowanie, jednak wiele z nich wprowadza zapis o limitach z tym związanych oraz przypadkach, kiedy z opcji tej nie da się skorzystać. Przede wszystkich chodzi o przypadki, w których klient zawinił i on ponosi odpowiedzialność za straty.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Prawa konsumenta 1Comments

Kiedy wnosić reklamację na produkty spożywcze?

Wśród wielu praw konsumenta jest także możliwość zwracania zakupionych towarów. Zazwyczaj kwestionuje się jakość sprzętów elektronicznych lub komputerowych. Nie należy zapominać, że także sprzedawana żywność nie nadaje się do spożycia.

Reklamacje 1Comments

Co zrobić z wadliwym towarem?

Często klienci robią zakupy pod wpływem emocji lub bez zastanowienia z powodu braku czasu. W domu okazuje się, że towar jest bezużyteczny, nietrafiony lub po prostu uszkodzony. Zwykle umyka to

Prawa konsumenta 1Comments

Czy klient powinien znać swoje prawa i obowiązki?

Konsument powinien orientować się we wszystkich przepisach oraz znać sztandarowe prawa konsumenta. W dużej mierze dlatego, że mnóstwo korporacji i sprzedawców korzysta z niewiedzy i łatwowierności kupujących. Które postanowienia prawne

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply