Jak napisać odwołanie od reklamacji?

Jak napisać odwołanie od reklamacji?

Odpowiednio sformułowane odwołanie od reklamacji może nam oszczędzić nerwy i przynieść oczekiwane efekty. Nie wymaga ono szczególnej formy ani wniosku. Istotnym elementem jest, aby było w nim napisane oświadczenie konsumenta dotyczące konkretnych stanów faktycznych oraz zaznaczenie uchybienia sprzedawcy.

Warto posiadać wiedzę w zakresie uprawnień przysługujących konsumentowi. W piśmie warto stosować terminologię związaną z prawami konsumenta, zwłaszcza w relacji do pojęcia niezgodności towaru z umową, ponieważ stanowi ona podstawę odpowiedzialności sprzedawcy przy wymianie handlowej z konsumentem.

Istnienie odpowiedzialności sprzedawcy jest domniemane, gdy klient stwierdził obecność niezgodności towaru z umową w okresie 6 miesięcy od dnia przekazania towaru. Zgodnie z przepisami kupujący ma 2 miesiące po zauważeniu niezgodności na zgłoszenie reklamacji. Oznacza to, że reklamacja może być zgłoszona później a jedynie istnienie niezgodności musi zostać stwierdzone przed upływem 6 miesięcy. Jednocześnie, sprzedawca może stwierdzić, że spóźnialiśmy się z reklamacją i tym samym przyczyniliśmy się do skazy towaru. Zgodnie z prawem odpowiedzialność zbywcy za sprzedaż rzeczy nieużywanych trwa 2 lata.

 

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Reklamacje 8 komentarzy

Czy można reklamować towary żywnościowe?

Podstawowym prawem każdego klienta jest możliwość wykorzystania reklamacji. Czas funkcjonowania takiej opcji jest różny i uzależniony od odrębnych ustaleń sklepu. Zwykle dysfunkcyjne są towary elektroniczne. Czy produkt spożywczy również może

Reklamacje 2 komentarze

Zwrot przecenionych produktów

Wielu klientów czeka na przeceny, aby kupić upatrzone wcześniej produkty (zwykle zbyt drogie w regularnej cenie). W okresie wyprzedaży kupuje się więcej, często bez przemyślenia, czego tak naprawdę potrzeba najbardziej.

Reklamacje 1Comments

Terminy obowiązywania gwarancji

Gwarancja to nadprogramowe świadczenie na rzecz zakupionego towaru lub usługi. Jest to zapewnienie o możliwości zwrotu przedmiotu transakcji w przypadku, gdy jego działanie będzie inne niż zakładano lub utraci możliwość

2 komentarze

  1. kran
    10 sierpnia, 14:15 Reply
    Warto posiadać wiedzę w zakresie uprawnień przysługujących konsumentowi. Uwierzcie, że o wiele lepiej się żyje.
  2. bobo
    20 grudnia, 12:22 Reply
    Na szczęście w przypadku pisania odwołania od reklamacji pomocny jest internet, gdzie możemy znaleźć mnóstwo przydatnych porad.

Leave a Reply