Czy można uniknąć eksmisji?
Jeśli lokator nieustannie opóźnia terminowe uiszczanie opłat mieszkaniowych, wówczas można wnioskować o eksmisję. Jest to ostateczna forma odzyskiwania zadłużenia i bardzo nieprzyjemna dla obu stron. Jak uchronić się przed eksmisją oraz czy to jest w ogóle możliwe?
Zazwyczaj z płatnościami zalegają ubogie rodziny, które nie posiadają źródła utrzymania. Dodatkowo korzystają z wsparcia Pomocy Społecznej oraz innych organizacji na rzecz rodziny. Wedle prawa lokatorzy tacy powinni być eksmitowani po określonym czasie lub po przekroczeniu konkretnej sumy zaległości.
Okazuje się jednak, że eksmisja z mieszkania nie jest taka łatwa. Szczególnie dlatego, że gmina powinna zapewnić w takiej sytuacji lokal zastępczy. Jak jednak doskonale wiadomo, nie jest ich zbyt wiele w zapasie. W związku z tym władze starają się różnymi sposobami pomagać ubogim rodzinom w regulowaniu opłat.
Przede wszystkim zaczyna się od podzielenia zgromadzonej sumy na mniejsze części, np. 50 zł miesięcznie lub inne kwoty według wspólnych ustaleń. Dodatkowo poszukuje się pracy dla lokatorów, aby mogli opłacać czynsz. Czasami pieniądze są automatycznie ściągane z wynagrodzenia.
W skrajnych przypadkach gmina może zdecydować się na zmniejszenie opłat za mieszkanie. Jednak udogodnienie to ma charakter czasowy i w razie poprawienia sytuacji materialnej jest odbierane.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jakie zmiany czekają pracowników socjalnych w 2015?
We wszystkich Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej funkcjonuje co najmniej kilku pracowników socjalnych. W zgodzie z ustaleniami w przyszłym roku zmienią się zasady wykonywania obowiązków oraz harmonogramy wsparcia dla rodzin. Jakie
Wszystko o rencie socjalnej
Zgodnie z funkcjonującymi w Polsce przepisami prawo do renty socjalnej uzyskuje osoba, która wykazuje niezdolność do rozpoczęcia pracy. Wypłacaniem świadczenia trudni się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który podejmuje decyzję o przelewaniu
Kiedy przyznaje się rentę szkoleniową?
Na temat renty szkoleniowej można mówić w stosunku do podwładnych, którzy stracili możliwość pracy zawodowej, aczkolwiek po zmianie profesji wciąż mogą pozostawać czynni zawodowo. Obowiązują jednak pewne warunki, które należy
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:03