Kto nie musi płacić za lekarstwa?

Kto nie musi płacić za lekarstwa?

Prawo polskie daje możliwość otrzymywania bezpłatnych lekarstw, ale dopiero po spełnieniu kilku istotnych warunków. Przede wszystkim należy posiadać receptę i odpowiednie oświadczenie o możliwości odbioru leków bez zapłaty. Kto nie musi zatem płacić za przepisane leki i dlaczego?

Przede wszystkim przywilej ten dotyczy pacjentów, którzy znajdują się pod opieką szpitalną. Wówczas można odbierać i otrzymywać lekarstwa bez dodatkowych opłat. Taka sama zasada dotyczy osób, u których stwierdzono problemy psychiczne lub choroby o charakterze zakaźnym.

Oprócz tego na specjalne traktowanie mogą liczyć osoby, które regularnie oddają krew i są uznawane za honorowych dawców krwi. W aptece należy legitymować się legitymacją i odbierać lekarstwa, które znajdują się granicach cenowych określonych przez ustawę. Ulga ta dotyczy w dużej mierze podstawowych medykamentów.

Zasada ta znajduje również zastosowanie wobec wojskowych, którzy odbywają służbę wojskową lub byli represjonowani. Aby skorzystać ze zniżki należy posiadać książeczkę wojskową.

Podsumowując, bezpłatne leki mogą być wydane osobom, które spełniły powyższe warunki oraz posiadają dokumenty uprawniające do odbiory leków (np. książeczka, legitymacja) oraz dysponują receptą podpisaną przez lekarza.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Gdzie można spotkać interwenienta?

Interwenientem jest osoba, która uczestniczy w procesie cywilnym. Zazwyczaj przyczyną włączenia do postępowania jest spełnienie konkretnego celu. W zgodzie z polskim prawem interwencja przyjmuje dwie formy. Jaki podział wybiera się

Wiadomości 0 Comments

Przedsiębiorcy myślą zbyt późno o ochronie poufnych informacji

Szefowie firm bardzo często mylą pojęcia tajemnicy przedsiębiorstwa i informacji poufnej, nie są świadomi swoich praw, a o ochronie kluczowych danych myślą dopiero, gdy dojdzie do ich ujawnienia. Z raportu

Wiadomości 0 Comments

Naruszenie dóbr osobistych- przykłady, gdzie zgłosić?

Polskie prawo nie przewiduje jednej definicji terminu „dobro osobiste”, więc tym bardziej nie definiuje samego ich naruszenia. Stąd każdorazowo należy oceniać naruszenie dóbr osobistych indywidualnie, zależnie od danej sytuacji, z

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:04 Reply
    Szkoda, że lekarstwa są takie drogie, bo dlatego ludzie nie chcą się leczyć. Nie stać ich na to.

Leave a Reply