Renta a dodatkowe zatrudnienie

Renta a dodatkowe zatrudnienie

Renta przyznawana jest osobom, które w wyniku uszczerbku na zdrowiu nie mogą podjąć pracy, a co za tym idzie nie posiadają zatrudnienia. Niektóre grupy społeczne otrzymują renty automatycznie, np. inwalidzi wojenni, wojskowi oraz ich rodziny. Co w przypadku, gdy rencista postanowi dodatkowo dorobić do skromnej renty?

Każda osoba, która otrzymuje świadczenie rentowe oraz jest zatrudniona (i uzyskuje wynagrodzenie) musi mieścić się w ustalanym co trzy miesiące progu przychodu. W przypadku przekroczenia kwoty granicznej może dojść do zmniejszenia lub całkowitego zawieszenia renty.

Rencista nie musi się obawiać o swoje świadczenie tylko w przypadku, gdy pracuje na stanowisku, na którym pracodawca nie odprowadza składek społecznych. Chodzi przede wszystkim o umowy o dzieło lub zlecenie, kontrakty, umowy wynajmu lub dzierżawy. Oprócz tego pracę mogą podejmować renciści, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi lub rodzinom, których członek zmarł w wyniku zobowiązań zawodowych.

Jeśli renta przyznawana jest w trakcie miesiąca lub roku nie bierze się pod uwagę dotychczasowego zatrudnienia i przychodów uzyskiwanych przed pobraniem pierwszego świadczenia.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Prawa seniora 1Comments

Gdy lekarz wysyła do sanatorium

Wyjazd do sanatorium to dla starszych osób jedyna możliwość na skuteczne leczenie i wyjazd do innego miasta. Aby jednak do tego doszło to lekarz musi wnioskować o skierowanie pacjenta z

Prawa seniora 2 komentarze

Spisz testament za młodu

Testament. Samo to słowo kojarzy się raczej źle. Nic dziwnego, że każdy z nas stara się nie myśleć ani o nim samym, ani o powodach, dla których musiałby zostać uruchomiony.

Prawa seniora 1Comments

Jakie są opłaty szpitalne?

Każdy obywatel Polski ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej oraz szpitalnej. Jednak w praktyce wygląda to trochę inaczej, ponieważ nie wszystkie usługi i zabiegi są refundowane. Operacje lub badania, które

1 Comment

  1. kasiek
    19 stycznia, 11:05 Reply
    Nikt nie powiedział, że osoba, która ma rentę nie może pracować. Jeżeli chce i ma pracę to czemu nie.

Leave a Reply