Nowe zasady przyznawania becikowego
Od początku roku w życie weszły nowe ustalenia w sprawie becikowego. Podstawowa zmiana polega na tym, że wysokość świadczenia becikowego zależeć będzie od wysokości wynagrodzenia rodziców. Oznacza to, że największe wsparcie uzyskają rodziny uboższe.
Oprócz pomocy biedniejszym wsparcie nie zostanie przyznane rodzicom, którzy mają duże dochody. Według szacunków będzie to 1/10 wszystkich rodzin, które się powiększyły o nowego potomka.
Został wyznaczony limit, który mówi o tym, że becikowe będzie przyznawane tylko tym rodzinom, których dochód na jedną osobę nie przekracza 1922 zł. Jest to wysoka granica i rzeczywiście tylko najlepiej usytułowani nie zostaną wsparci dodatkowym świadczeniem finansowym.
W związku z tym, że przed wydaniem becikowego analizie poddaje się dochody gospodarstwa domowego konieczne będzie podanie wysokości wynagrodzenia rodziców lub prawnych opiekunów.
Obecnie rodziny, które mieszczą się w wyżej opisanych limitach mogą oczekiwać wypłaty becikowego. Jego wysokość co roku się zmienia i zależy od ogólnej sytuacji gospodarczej i finansowej państwa. Na 2013 jest to kwota 1000 zł od każdego nowo narodzonego dziecka. W przypadku ciąży wielodzietnej kwota jest mnożona.
Ograniczenia wprowadzono przede wszystkim dlatego, że wypłacane były nawet tym rodzicom, którzy świetnie poradzą sobie bez niego.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Prawo dziecko do lekarza
Konstytucyjnym prawem każdego dziecka w Polsce jest nieograniczony dostęp do opieki medycznej. Dodatkowo na straży tych praw stoi Rzecznik Praw Dziecka, który monitoruje wszystkie niepokojąc sytuacje i stara się karać
Dlaczego jest tak mało dziennych opiekunów?
Zgodnie z postanowieniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej powołano etat opiekuna dziennego. Ma on świadczyć pomoc w zakresie opieki nad dziećmi w określonych sytuacjach. Kiedy można skorzystać z opiekuna dziennego?
Kiedy może dojść do adopcji?
Adopcja to sprawa najwyższej wagi. W związku z tym nie dziwi ilość testów i miesięcy przygotowań zanim chętni rodzice zaopiekują się dzieckiem. Obecnie w Polsce możliwe są trzy metody przysposobienia
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:10