Kto może uzyskać dodatek funkcyjny?

Kto może uzyskać dodatek funkcyjny?

Każdy podwładny przyjęty w ramach umowy o pracę odbiera systematycznie wynagrodzenie. Często bazą jest kwota podstawowa oraz ewentualne dodatki. Wśród nich jest dodatek funkcyjny. Komu przysługuje? Kiedy jest wypłacany?

Jak sama nazwa podpowiada, dodatek funkcyjny należy się zatrudnionemu, który na co dzień wykonuje dodatkowe zadania do wypełnienia. Najczęściej chodzi o posiadanie funkcji kierowniczej lub innej o zbliżonym charakterze.

Dodatkowe środki przelewane są, gdyż pracownik posiada więcej obowiązków, odpowiedzialność za personel i ewentualne konsekwencje działań grupy spadają na niego. W związku z tym premia funkcyjna musi być proporcjonalna do sprawowanego etatu i powierzonych zadań do wykonania.

W przedsiębiorstwach prywatnych wielkość dodatku funkcyjnego omawiana jest z każdym pracownikiem. Natomiast w instytucjach państwowych lub samorządowych istnieją wyraźne ograniczenia za podejmowanie dodatkowych ról i muszą być respektowane.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

Previous Czym charakteryzuje się Państwowa Inspekcja Pracy?
Next Czy przełożony zawsze może zrezygnować z wypowiedzenia?

You might also like

Zarobki 0 Comments

Ile wynosi wynagrodzenie urlopowe w Polsce?

Pracownik pracujący na podstawie umowy o prace ma prawo odpłatnego wypoczynku w ciągu roku. Wartość wynagrodzenia urlopowego na podstawie Kodeksu Pracy powinno stanowić równowartość pieniężna równą standardowej comiesięcznej wypłacie. Bez

Zarobki 0 Comments

Kiedy należy się trzynastka?

W Polsce przyznawanie tzw. trzynastki ma długą tradycję i może być interpretowane dwojako. W pierwszej opcji to wyrównanie za urlop wypoczynkowy, a w drugiej nadprogramowa wypłata dla wzorowego pracownika. Na

Zarobki 0 Comments

Czy średnie wynagrodzenie wzrasta?

Analizując dane Głównego Urzędu Statystycznego w sektorze firm średnie honorarium było większe o 3% w porównaniu do ostatniego roku. Niestety przewidywania ekonomistów były zbyt optymistyczne, prognozowali bowiem wzrost o 3,7%.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply