Bezpieczeństwo w pracy – obowiązki pracodawcy

Bezpieczeństwo w pracy – obowiązki pracodawcy

Ochrona zdrowia i życia jest bardzo ważną dziedziną w firmach zatrudniających pracowników, przez co przedsiębiorca posiada dodatkowe zadania. Ponadto jest zobowiązany do finansowania wszystkich kosztów utrzymania bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie.

Kodeks pracy mówi, że przedsiębiorca ma obowiązek zagwarantować ochronę zdrowia i życia wszystkich zatrudnionych, niezależnie od sprzętu i okoliczności, o które także musi zadbać. Trzeba pamiętać, że to pracodawca jest odpowiedzialny za miejsce pracy i jego warunki. Istotne jest, by było to bezpieczne miejsce, gdzie w czasie wykonywania zadań nie będziemy narażeni na niebezpieczeństwo.

W chwili, gdy pojawi się niebezpieczeństwo, pracodawca zobowiązany jest bezzwłocznie poinformować o tym pracowników. W następnej kolejności niezbędne jest zapewnienie ochrony i poinstruowanie pracowników jak należy postępować w danej sytuacji. Jeśli jednak pojawi się bezpośrednie zagrożenie pracodawca musi bezzwłocznie przerwać pracę i razem z pracownikami udać się w bezpieczne miejsce. Prawo zabrania powrotu do pracy, w sytuacji kiedy zagrożenie nie zostało usunięte.

W rzeczywistości niejednokrotnie bywa, że przedsiębiorca nie przestrzega norm prawnych. Wtedy podlega karze grzywny, nawet do 30 000 zł.

Paula Honc
www.gazetaprawo.net

You might also like

Satysfakcja pracowników podstawą sukcesu

Podejmując jakieś działanie, dążymy najczęściej do jasno określonego celu. Gdy uda nam się go osiągnąć, czujemy satysfakcję. W rzeczywistości to właśnie ona stanowi motywator wszelkiego działania. Jeśli nie bylibyśmy bowiem

Praca 0 Comments

Kiedy pracownik zwróci pracodawcy koszty odbytych szkoleń?

Każdy pracownik czynny zawodowo marzy, aby nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, poszerzać umiejętności i ciągle się samorealizować. W związku z tym przedsiębiorstwa bardzo często udostępniają swojej kadrze szkolenia lub kursy doszkalające.

Stać Cię na więcej, czyli jak otworzyć nowy rozdział w swojej karierze

Decyzja o całkowitej bądź częściowej zmianie ścieżki kariery dotyczy praktycznie każdego pracownika. Bardzo często motywacją do niej jest mało satysfakcjonująca praca, niewłaściwy szef, czy też chęć sprostania nowym wyzwaniom. Nie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply