Tajemnica zakładu pracy

Tajemnica zakładu pracy

Każdy pracownik jest zmuszony do zachowania informacji zdobytych w trakcie pracy oraz niewykorzystywania ich do indywidualnych celów. Co grozi za przekroczenie takiego nakazu?

Owa konieczność do utrzymywania w tajemnicy informacji biznesowych została scharakteryzowana w Kodeksie Pracy. Najczęściej biznesmen rozwiązuje podwładnemu umowę o pracę w trybie natychmiastowym z uwzględnieniem jego winy. O dyscyplinarnym trybie rozwiązania porozumienia decyduje otoczenie wyjawienia chronionych treści.

Najczęściej podwładni dopuszczają się do upublicznienia informacji związanych z sytuacją finansową i liczbą zatrudnionych pracowników oraz ich danych osobowych. Właściciel zakładu może zwolnić winnego w okresie miesiąca od uzyskania dowodów o takim przekroczeniu, po uprzednim zobrazowaniu sprawy stowarzyszeniu zawodowemu.

Niejednokrotnie dane ujawnione przez pracownika mogą dotyczyć prawa o likwidacji nieuczciwej konkurencji. Dotyczy to głownie kwestii technologicznych i licencji wykorzystywanych na terenie miejsca pracy. Należy się wówczas liczyć z mandatami karnymi nakładanymi przez sądy.

W rzeczywistości sprowadza się to do odejścia podwładnego i utworzenia przez niego własnej firmy w tym samym obrębie gospodarczym. Wtedy to ubiegły pracodawca może chronić prawo eksploatowania przez niego umiejętności uzyskanych podczas pracy w jego zakładzie pracy.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Kto może zarządzać kartą osobową pracownika?

Przedsiębiorca, dla każdego niedawno przyjętego na podstawie umowy o pracę, otwiera kartę osobową. Gromadzi się w niej szczegółowe wiadomości, możliwe nagany, pochwały lub nagrody. Jest bogatą bazą charakteryzującą podwładnego oraz

W jakim celu powołano Polską Klasyfikację Działalności?

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) powstała 3 lata temu na wyraźną prośbę Organizacji Narodów Zjednoczonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Posługuje się kodami do określania specyfiki przedsiębiorstwa. Po co powołano PKD?

Komu przysługuje urlop proporcjonalny?

Zgodnie z obowiązującym prawem urlop proporcjonalny należy się pracownikom, którzy nie wypełniali powierzonych obowiązków w jednym miejscu pracy przez 12 miesięcy. Wówczas wedle innych reguł ustanawia się ustawową liczbę dni

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply