Czy pracownikowi przysługuje urlop na ślub dziecka?

Urlop pracownika określany jest przede wszystkim na podstawie wniosku o jego przyznanie przy zagwarantowaniu normalnego toku pracy ze strony pracodawcy. Urlop okolicznościowy jest przyznawany z powodu pewnych wydarzeń i okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się osoby w pracy i jej wykonywania.

Pracownik, który chce mieć przyznany urlop okolicznościowy z powodu ślubu dziecka jest zobowiązany powiadomić zawczasu o tym pracodawcę, jeżeli takie zajście jest przewidziane. Jeżeli istnieją przyczyny, które powodują, że pracownik nie może być obecny w pracy powinien on jak najszybciej zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności najdalej w drugim dniu jej trwania. Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika od wykonywania pracy, jeżeli taki obowiązek jest przewidziany przez ustawy dotyczące prawa pracy.

Ilość dni urlopu okolicznościowego może być przyznawany w dniach lub godzinach. W przypadku urlopu na ślub dziecka ten wymiar to 1 dzień. Za czas zwolnienia z pracy z powodu ślubu dziecka zatrudniony zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczanego na podstawie warunków dotyczących wynagrodzenia w czasie urlopu.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Co zawiera pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo to dokument sporządzany na piśmie, sporadycznie również ustnie, który ma duże znaczenie w czasie postępowania sądowego. Upoważnia pełnomocnika do reprezentowania klienta oraz walczenia o jego prawa. Jak wystawia się

Co pracodawca sprawdza na rozmowie kwalifikacyjnej?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które prowadzi nabór na wybrane stanowisko, organizuje rozmowę rekrutacyjną. Metoda sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od umownych oczekiwań pracodawcy. Wiele zadań i testów powtarza się prawie zawsze.

W jaki sposób pracodawcy łamią prawa pracownicze?

W chwili podpisania umowy każdy pracownik zobligowany jest do przestrzegania wszystkich planów w niej zawartych oraz spełniania powinności. Ale umowę podpisują dwie strony, także na przełożonym ciąży odpowiedzialność, powinien stosować

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply