Ulgi z tytułu pracy poza miejscem stałego zamieszkania
Pracobiorcy decydujący się na podróż w ramach aktywności zawodowej mogą liczyć na dodatki pieniężne z tytułu rozłąki. Szczególnie obejmuje to rodziców, którzy na dłuższy termin opuszczają domy i dzieci.
Te dodatki pieniężne należą się pracownikom, którzy zgodzili się na czasową zmianę adresu miejsca wykonywania obowiązków zawodowych, gdy:
– ich obecny adres zatrudnienia zlokalizowany był w określonej miejscowości bądź dojeżdżanie tam każdego dnia było opłacalne,
– pracowali w odrębnym miejscu niż zameldowanie, jednakże dla pracy zamieszkali z rodziną w mieszkaniu opłacanym przez pracodawcę.
Na wysokość dodatkowych pieniędzy nie mają natomiast wpływu:
– wszystkie dni wolne w pracy,
– opuszczenie obowiązków firmowych,
– urlop, nawet ten bezpłatny,
– wycieczki służbowe,
– przebywanie w miejscu zamieszkania,
– pobyty w instytucjach zdrowia i zwolnienia z powodu złego stanu zdrowia.
W praktyce wysokość przelewanego dodatku rozłąkowego stanowi 95% sumy diety określonej dla każdego dnia w ramach podróży w sprawach biznesowych. Niejednokrotnie pieniądze z tego tytułu otrzymują żołnierze, politycy, funkcjonariusze celni i przedstawiciele krajowych sądów.
Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net
You might also like
Jak zwrócić się do kierownika o premię?
Zatrudniony na podstawie umowy o pracę otrzymuje systematycznie wynagrodzenie. Jest ono ustalane indywidualnie lub w stosunku do otrzymanego stanowiska. Wypłata pracownicza to podstawa suma oraz możliwe premie, które nie są
Zasady przyznawania dodatku wyrównawczego
Zasadność wypłacenia dodatku wyrównawczego zachodzi wtedy, gdy pracodawca zmienił zatrudnionemu warunki zatrudnienia lub wskazał inne stanowisko pracy (a tym samym otrzymał niższy dochód). O przyznaniu dodatku decyduje przełożony, który dokonuje
Płaca osób na państwowych stanowiskach
Kwotę zarobku pracowników strefy pieniężnej Polski określa się na podstawie innych zasad, niż w kwestii standardowych porozumień o prace w indywidualnych zakładach pracy. Opisane wypłaty podlegają pod określone układy zbiorowe.
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!