Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy?

Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy?

Zwykle o zasiłek wyrównawczy ubiegają się pracownicy, którzy w konkretnym miesiącu uzyskali niższe wynagrodzenie z powodu nieobecności w pracy. Jakie sytuacje kwalifikują się do zasiłku? Kiedy zatrudniony na prawo do wyrównania swojej pensji?

Na wstępie warto powiedzieć, że zasiłek wyrównawczy dotyczy pracownika, który z powodów zdrowotnych nie pojawili się w pracy, a jednocześnie przebywał w szpitalu, przechodził operacje, zabiegi lub rehabilitację. Ogólny stan uniemożliwiał wykonywanie czynności zawodowych, a zalecenia lekarza nie pozwalały na wysiłek fizyczny.

Wysokość zasiłku wyrównawczego to różnica między stałą miesięczną sumą wynagrodzenia, a kwotą uzyskaną po okresie nieobecności w pracy. Oznacza to, że świadczenie to ma na celu jedynie uregulowanie kwestii finansowych, tzn. dopłacić zaległą sumę.

Warunkiem uzyskania zasiłku jest przedstawienie odpowiednich dokumentów, które potwierdzają wykonanie zabiegów rehabilitacyjnych lub innych poprawiających sprawność fizyczną i ogólny stan zdrowia. Świadczenie przyznawane jest na wniosek pracownika i powinno stanowić równowartość różnicy między pensją stałą i pensją otrzymaną.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Czy anulacja polecenia zapłaty jest możliwa?
Next Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Jak skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego?

Pracownik przyjęty na zasadach umowy o pracę ma prawo do ubezpieczeń społecznych i wielu ulg zdrowotnych. Są one przyznawane, ponieważ pracodawca odprowadza odpowiednie składki. Jak zatem wygląda kwestia zasiłku rehabilitacyjnego?

Zasiłki 0 Comments

Czym charakteryzuje się zasiłek pielęgnacyjny?

W kraju istnieje wiele zasiłków i świadczeń, które przydzielane są obywatelom po złożeniu właściwego wniosku. Rodzaj i wysokość uzależnione są od potrzeb i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy płacony jest na

Zasiłki 2 komentarze

Renta dożywotnia – szansa dla seniorów

Na kwotę 6,5 miliona złotych opiewa suma dotychczas wypłaconych świadczeń w ramach tzw. renty dożywotniej, czyli umowy, przenoszącej prawo własności nieruchomości w zamian za wypłacane do końca życia, okresowe świadczenie.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply