Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza

Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza

Dziennikarz ze względu na typ swojej pracy jest niejednokrotnie narażony na naruszenie zasad autorskich. Osoba trudniąca się tym zawodem powinna dokładać wszelkich starań, by nie dopuścić do takich pozwów.

Reguły i powinności dziennikarza regulowane są prawem prasowym. Przede wszystkim dziennikarz powinien działać kulturalnie i zgodnie z prawami społecznymi. Dodatkowo:

– starannie i zgodnie z prawem uzyskiwać zgodne z prawem informacje,

– chronić anonimowość informatorów,

– stosować poprawną polszczyznę i nie reklamować używania wulgaryzmów.

O złamaniu zasad dóbr osobistych mówimy w sytuacji złamania prawa przez reportera, podczas wykonywania swoich obowiązków. W trakcie sprawy sądowej oskarżony jest zobowiązany okazać konkretne dowody, które udowodnią brak niekorzystnych konsekwencji opublikowanego reportażu dla poszkodowanego.

Gdy naruszenie dóbr indywidualnych nie miało ogromnych konsekwencji, sąd zarządzi sprostowanie niezgodnych z prawem treści. Jeśli konsekwencje reportażu były poważne, reporter może zostać obarczony zadośćuczynieniem lub stracić prawo do wykonywania zawodu.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Do kiedy można się domagać od dewelopera odszkodowania za wady mieszkania?

Jeżeli mieszkanie lub dom ma wady, można dochodzić od firmy budowlanej ich usunięcia w ramach rękojmi. Inną kwestią jest możliwość dochodzenia odszkodowania od dewelopera za wady kupionego mieszkania lub domu.

Wiadomości 0 Comments

Dlaczego warto korzystać z KRD?

Zasada działania KRD, czyli Krajowego Rejestru Długów, jest bardzo prosta. Rejestr gromadzi i udostępnia dane na temat nierzetelnych konsumentów oraz podmiotów gospodarczych. Korzystanie z takich informacji może okazać się bardzo

Wiadomości 0 Comments

Jak funkcjonuje działalność koncesjonowana?

Wedle obecnych ustaleń istnieje wiele rodzajów działalności. Każda prosperuje na innych zasadach i w innym celu została powołana. Wśród nich jest działalność koncesjonowana. Na czym się opiera? Dlaczego jest zakładana?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply