Dodatek do wynagrodzenia za pracę w dni wolne

Sobota i niedziela są z reguły dniami wolnymi od pracy. Jeżeli pracownik nie ma możliwości korzystania z tego, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu określoną stawkę dodatku do wynagrodzenia.

W niektórych przypadkach wykonywanie przez pracownika pracy w dni wolne od pracy jest możliwe. Według kodeksu pracy za pracę w dni wolne uważana jest praca wykonywana pomiędzy godziną 6.00 w ten dzień a godziną 6.00 w dniu następnym. Pracodawca ma swobodę w ustalaniu tej godziny.

W przypadku pracy w niedziele pracodawca musi zapewnić pracownikowi inny dzień wolny w przeciągu 6 dni poprzedzających dzień pracy lub po upływie tego dnia. Jeżeli pracownik w tym okresie nie może wybrać dnia wolnego, przysługuje mu dzień wolny w trakcie trwania okresu rozliczeniowego. Dopiero gdy nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego do końca tego okresu pracownikowi przysługuje wypłata dodatku do wynagrodzenia.

Pracodawca musi zapewnić dzień wolny od pracy w przeciągu okresu rozliczeniowego pracowników, który pracował w dzień świąteczny. W przeciwnym razie przysługuje mu prawo do dodatku do wynagrodzenia.

Pracownikowi pracującemu w niedzielę, i któremu nie ma możliwości udzielenie dnia wolnego, ma prawo do dodatku w wysokości 100% dodatku do wynagrodzenia wypłacanego za prace w godzinach nadliczbowych, które przypadają w niedzielę. Przysługuje on za każdą godzinę pracy.

Jeżeli w ciągu okresu rozliczeniowego nie jest możliwe wybranie dnia wolnego za przepracowany dzień świąteczny, to wtedy pracownikowi przysługuje dodatek za każdą godzinę przepracowaną w święto. Wynosi on 100% dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracownicy, którzy pracują w systemie weekendowym nie mają prawa otrzymywać dodatku za pracę w niedziele i święta.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Zarobki 0 Comments

Czy przysługuje wynagrodzenie za niewykonaną pracę?

Za pracę wykonaną przysługuje wynagrodzenie. Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas pracy niewykonanej w przypadku, gdy pozwalają na to przepisy prawa pracy. Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy pod

Zarobki 0 Comments

Jak można wypłacać wynagrodzenie pracownikowi?

Według Kodeksu Pracy każdy przełożony zobowiązany jest do płacenia swojemu pracownikowi honorarium, które jest zgodne z wypełnianymi obowiązkami. Honorarium to musi być płacone na przykład raz w miesiącu zgodnie z

Zarobki 0 Comments

Jak obliczyć trzynastkę?

W zgodzie z przepisami funkcjonuje grupa podwładnych, którzy mogą otrzymać trzynastą wypłatę (tzw. trzynastkę). Sposób jej naliczania jest bardzo specyficzny i związany z kilkoma czynnikami. Kto został upoważniony do trzynastej

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply