Dodatek do wynagrodzenia za pracę w dni wolne

Sobota i niedziela są z reguły dniami wolnymi od pracy. Jeżeli pracownik nie ma możliwości korzystania z tego, pracodawca ma obowiązek wypłacić mu określoną stawkę dodatku do wynagrodzenia.

W niektórych przypadkach wykonywanie przez pracownika pracy w dni wolne od pracy jest możliwe. Według kodeksu pracy za pracę w dni wolne uważana jest praca wykonywana pomiędzy godziną 6.00 w ten dzień a godziną 6.00 w dniu następnym. Pracodawca ma swobodę w ustalaniu tej godziny.

W przypadku pracy w niedziele pracodawca musi zapewnić pracownikowi inny dzień wolny w przeciągu 6 dni poprzedzających dzień pracy lub po upływie tego dnia. Jeżeli pracownik w tym okresie nie może wybrać dnia wolnego, przysługuje mu dzień wolny w trakcie trwania okresu rozliczeniowego. Dopiero gdy nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego do końca tego okresu pracownikowi przysługuje wypłata dodatku do wynagrodzenia.

Pracodawca musi zapewnić dzień wolny od pracy w przeciągu okresu rozliczeniowego pracowników, który pracował w dzień świąteczny. W przeciwnym razie przysługuje mu prawo do dodatku do wynagrodzenia.

Pracownikowi pracującemu w niedzielę, i któremu nie ma możliwości udzielenie dnia wolnego, ma prawo do dodatku w wysokości 100% dodatku do wynagrodzenia wypłacanego za prace w godzinach nadliczbowych, które przypadają w niedzielę. Przysługuje on za każdą godzinę pracy.

Jeżeli w ciągu okresu rozliczeniowego nie jest możliwe wybranie dnia wolnego za przepracowany dzień świąteczny, to wtedy pracownikowi przysługuje dodatek za każdą godzinę przepracowaną w święto. Wynosi on 100% dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Pracownicy, którzy pracują w systemie weekendowym nie mają prawa otrzymywać dodatku za pracę w niedziele i święta.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

You might also like

Zarobki 0 Comments

Czy przełożony może zmniejszać pensję?

Dla wielu pracowników ogromną motywacją jest wynagrodzenie oraz ewentualne premie za właściwe wykonywanie obowiązków. Jednak czasy są coraz trudniejsze i problemy finansowe mają również przedsiębiorcy. Czy przełożony może obniżyć pensję

Zarobki 0 Comments

Jakie wypłaty otrzymują architekci?

Posada architekta wymaga wyższego wykształcenia (przynajmniej studia magisterskie) oraz kilku lat stażu. Jest to zawód trudny, bardzo odpowiedzialny, ale również interesujący pod względem materialnym. Jak kształtują się zarobki architekta w

Zarobki 0 Comments

Do zmiany pracy motywuje głównie wyższe wynagrodzenie

Zbyt niskie wynagrodzenie najlepiej motywuje do szukania nowej pracy – wynika z badania Pracuj.pl. Blisko 66 proc. osób deklaruje, że gdyby otrzymało atrakcyjniejszą ofertę pod względem finansowym, zdecydowałoby się na jej

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply