Polacy zmieniają pracę dla pieniędzy

Polacy zmieniają pracę dla pieniędzy

Aż 53% Polaków myśli o zmianie pracy z powodu zbyt niskiego poziomu swojego wynagrodzenia. Co trzeci pracownik zamierza szukać nowego pracodawcy, bo obecny nie daje mu możliwości samorealizacji, a 22% nie widzi szans na awans wynika z badania przeprowadzonego przez Millward Brown na zlecenie Work Service S.A. Podobnie jak rok temu, przy poszukiwaniu nowego miejsca zatrudnienia Polacy najczęściej liczą na znajomości (60%), będą przeglądać ogłoszenia (59%) oraz samodzielnie wysyłać aplikacje do firm (57%).

– Polski rynek pracy jest obecnie jednym z najstabilniejszych w całej Europie, a z miesiąca na miesiąc jest coraz lepiej. Potwierdzają to najnowsze dane GUS dot. sektora przedsiębiorstw w marcu wzrosło rok do roku zarówno zatrudnienie jak i wynagrodzenia. Lepsze nastroje udzielają się także statystycznemu Polakowi, który ma coraz większe oczekiwania związane ze swoim stanowiskiem pracy. I w odróżnieniu od ubiegłorocznej fali naszego badania, te najważniejsze dotyczą jego wynagrodzenia – mówi Tomasz Hanczarek, prezes zarządu Work Service S.A.

Rośnie presja płacowa

Z badania Work Service wynika, że co piaty Polak planuje w tym roku zmienić pracę. Czemu? Głównym powodem, na jaki wskazała ponad połowa zapytanych przez firmę pracowników, jest zbyt niski poziom płac (53% wskazań, sierpień 2014 r. 49%). Na drugim miejscu, respondenci wskazali chęć samorealizacji (32%, sierpień 2014 r. 52%), a jako trzeci powód wymienili brak perspektywy awansu (22%, sierpień 2014 r. 59%). Skąd tak silna presja płacowa ze strony pracowników? – W wielu branżach mamy już do czynienia z rynkiem pracownika i to oni zaczynają dyktować warunki a nie pracodawcy. Z jednej strony jest to następstwo rosnącej liczby rekrutacji prowadzonych przez firmy w Polsce, i to zarówno na pracowników wykształconych jak i tych najsłabiej wykwalifikowanych. Coraz większa liczba ogłoszeń sygnalizuje polskiemu pracownikowi, że jest lepiej. Z drugiej strony, oczekiwania pracowników rosną proporcjonalnie do wzrostu minimalnej płacy czy przeciętnego wynagrodzenia – podkreśla Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

1

Liczą się znajomości

Podobnie jak w ubiegłym roku, przy poszukiwaniu pracy najczęściej liczymy na znajomych 60% zapytanych respondentów myślących o zmianie pracy zamierza skorzystać z ich pomocy (sierpień 2014 r. 73%). 59% pracowników planuje przeglądać ogłoszenia w prasie i Internecie, a 57% stawia na proaktywność i zamierza samodzielnie wysłać aplikacje do wybranych przez siebie firm. – Przy poszukiwaniu nowego pracodawcy wciąż najchętniej korzystamy z pomocy naszych znajomych, choć już nie tak często jak rok temu. Jednak w coraz większym stopniu mamy do czynienia z automatyzacją procesów rekrutacyjnych i wkraczania w ten obszar nowych technologii. Dziś to Internet staje się głównym źródłem informacji, a jednocześnie kanałem komunikacji kandydata z potencjalnym pracodawcą – mówi Krzysztof Inglot i dodaje: Jednocześnie istotne stają się najnowsze narzędzia aktywnego zarządzania wizerunkiem przez pracodawców. Prawdziwym hitem stają się employer branding oraz projektowe wspieranie pionów zasobów ludzkich w realizacji trudnych projektów zarządczych.

Warto podkreślić, że osoby w wieku powyżej 34 roku życia częściej liczą na znajomych niż ich młodsi koledzy na rynku pracy odpowiednio 68% i 50% wskazań. Ponadto, kobiety częściej przeglądają ogłoszenia w prasie i w Internecie (59%) niż mężczyźni (52%).

Work Service S.A.

You might also like

Praca 1Comments

O co chodzi w transferze podwładnych?

Każdego dnia powstaje przynajmniej kilka biznesów i tyle samo upada. Kłopoty finansowe dotykają nawet prężnych przedsiębiorców. Muszą oszczędzać i ratują się przed bankructwem w każdy dostępny sposób. Czy transferowanie pracowników

Praca 0 Comments

Telepraca dla ciężarnych

Ciąża to dla kobiety czas szczególny.Zwykle, dla którego wycofuje się z życia zawodowego, by w całości poświęcić się dziecku. Mimo ochoty do rozwoju i kontynuowania pracy, z powodów zdrowotnych i

Jakie cechy powinien mieć idealny przedstawiciel handlowy?

Od dawna wiadomo, że zawód przedstawiciela handlowego jest trudny, ale tym samym może dawać wiele radości. Niestety nie każdy posiada właściwe przygotowanie do tej posady. Kto może zostać przedstawicielem handlowym

2 komentarze

  1. anett
    30 stycznia, 14:25 Reply
    A dlaczego mają zmieniać pracę? Sama bym ją zmieniła, gdybym tylko wiedziała, że np. mogę więcej zarobić.
  2. marcik
    03 lutego, 08:43 Reply
    Nie ma się co dziwić, bo sam jeżeli miałbym okazję więcej zarabiać to zdecydowałbym się na to bez dwóch zdań.

Leave a Reply