Kiedy nabywamy prawo do zasiłku chorobowego?

Kiedy nabywamy prawo do zasiłku chorobowego?

Pomoc chorobowa to środki należące się osobie płacącej składki na ochronę zdrowia po stwierdzeniu kontuzji lub infekcji niepozwalającej na wykonywanie działań w pracy. Na prawo do tego typu pieniędzy trzeba jednak zaczekać w zależności od statusu osoby ubiegającej się.

Czas oczekiwania na uzyskanie świadczenia, to czas w jakim ubezpieczony musi opłacać raty z tego powodu. Gdy owa ochrona ma typ bezwarunkowy, podatnik nabywa opisywane prawo po upływie 30 dni. Objęcie ubezpieczeniem na rzecz podatnika określa 90 dniowy czas oczekiwania na realną możliwość do otrzymywania gotówki.

Istnieje jednak grupa osób, która ten przywilej otrzymuje od pierwszego dnia wykonywania obowiązków zawodowych. Należą do nich:

– członkowie studiów objęci ubezpieczeniem nie dalej niż 90 dni od dnia otrzymania dyplomu,

– podmioty, które po 10 latach dobrowolnego ubezpieczenia dostają prawo do bezwzględnego,

– nieaktywni członkowie rządu przed upływem trzech miesięcy od aktywności w nowej pracy.

W praktyce otrzymamy pomoc chorobową bez konieczności upłynięcia czasu na jego realne obwiązywanie, jeśli będziemy ofiarami wypadku w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych oraz w drodze do zakładu pracy.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

About author

Może to Ci się spodoba

Rozmawiasz o pracy? To błąd!

Komu nie zdarzyło się po pracy ponarzekać na szefa, klienta czy kolegę zza biurka? Dzielenie się z innymi biurowymi opowieściami może jednak wpędzić nas w poważne kłopoty. Sprawdź jak mówić

W przyszłym roku ruszą internetowe zwolnienia lekarskie

Rozwój internetu miał niebagatelny wpływ na zwykłe życie każdego człowieka. Część osób nie wyobraża sobie dnia bez skorzystania z sieci, inni chcą zajrzeć parę razy w tygodniu. Jest tak dlatego,

W jakich sytuacjach pracodawca wypłaca odprawę pośmiertną?

Śmierć podwładnego to wstrząsające przeżycie dla rodziny, ale również pracodawcy. Zgodnie z przepisami powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich warunkach jest wypłacana? Jak oblicza się jej wysokość?

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Bądź pierwszy! comment this post!

Zostaw odpowiedź