Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?

Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?

Legalne zawiązanie umowy zlecenia normuje Kodeks Cywilny. Niestety nie mówi o zasadach przyznawania urlopu na bazie tego rodzaju współpracy pracownika z pracodawcą.

Chęć wzięcia urlopu pracobiorca zgłasza biznesmenowi, u którego jest zatrudniony. Jeśli nie ma żadnych przeszkód, odbiór dnia wolnego będzie formalnością. Niestety prawo do urlopu nie należy się pracobiorcy, który pracuje na mocy umowy zlecenia.

W tej sytuacji należy opisać zakres odpoczynku w konkretnym porozumieniu. Najczęściej biznesmeni nie pozwalają swoim podwładnym na wzięcie urlopu. Między innymi dlatego, że kondycja fizyczna pracobiorcy ma duży wpływ na jakość wykonywanych przez niego obowiązków służbowych.

W praktyce nie ma dużych problemów, jeśli pracownik bierze bezpłatne dni wolne. Niejednokrotnie biznesmeni dają swoim podwładnym płatny urlop na mocy umowy zlecenia, ale niestety nie jest to często realizowana procedura.

Ewelina Uroda
gazetaprawo.net

You might also like

Handel obwoźny a podatki

Obecnie ogromną popularnością cieszy się handel obwoźny, czyli mobilna sprzedaż produktów i usług. Zazwyczaj to sprzedawca przyjeżdża do zainteresowanego klienta lub puka do drzwi wszystkich lokatorów osiedla, aby przedstawić swoją

Praca 0 Comments

Treść umowy o pracę – wymagania i uwagi

Jeżeli strony decydują się na nawiązanie stosunku pracy i tym samym podpisanie umowy o pracę, to nie można zapomnieć, że powinny one zawrzeć określoną pulę informacji w podpisywanym dokumencie. Minimalna

Praca 1Comments

Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie

Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!