Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?

Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?

Legalne zawiązanie umowy zlecenia normuje Kodeks Cywilny. Niestety nie mówi o zasadach przyznawania urlopu na bazie tego rodzaju współpracy pracownika z pracodawcą.

Chęć wzięcia urlopu pracobiorca zgłasza biznesmenowi, u którego jest zatrudniony. Jeśli nie ma żadnych przeszkód, odbiór dnia wolnego będzie formalnością. Niestety prawo do urlopu nie należy się pracobiorcy, który pracuje na mocy umowy zlecenia.

W tej sytuacji należy opisać zakres odpoczynku w konkretnym porozumieniu. Najczęściej biznesmeni nie pozwalają swoim podwładnym na wzięcie urlopu. Między innymi dlatego, że kondycja fizyczna pracobiorcy ma duży wpływ na jakość wykonywanych przez niego obowiązków służbowych.

W praktyce nie ma dużych problemów, jeśli pracownik bierze bezpłatne dni wolne. Niejednokrotnie biznesmeni dają swoim podwładnym płatny urlop na mocy umowy zlecenia, ale niestety nie jest to często realizowana procedura.

Ewelina Uroda
gazetaprawo.net

You might also like

Jak wygląda trening relokacyjny?

Od dawna wiadomo, że wyszkoleni i wykształceni podwładni zapewniają firmie wiele korzyści. Trzeba zatem stawiać na nadprogramowe umiejętności i wysyłać zatrudnionych na przydatne i ciekawe szkolenia. Jedną z opcji będzie

Jak nie pisać listu motywacyjnego?

List motywacyjny to sposób na autoprezentację i metoda dobrej promocji. Warto pamiętać, aby atrakcyjnie obudować informację i zainteresować przyszłego pracodawcę pomysłowością i kreatywnymi rozwiązaniami. Są jednak błędy, których popełniać nie

Jak obsłużyć awanturującego się klienta?

Najważniejszym zadaniem każdej sekretarki jest obsługiwanie klientów i zainteresowanych wspólnych interesów kontrahentów. Wiele rozmów odbywa się przez telefon, jednak od czasu do czasu zdarzają się bezpośrednie spotkania w biurze przedsiębiorstwa.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!