Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?

Jakie prawa ma pracownik zatrudniony na podstawie umowy zlecenie?

Legalne zawiązanie umowy zlecenia normuje Kodeks Cywilny. Niestety nie mówi o zasadach przyznawania urlopu na bazie tego rodzaju współpracy pracownika z pracodawcą.

Chęć wzięcia urlopu pracobiorca zgłasza biznesmenowi, u którego jest zatrudniony. Jeśli nie ma żadnych przeszkód, odbiór dnia wolnego będzie formalnością. Niestety prawo do urlopu nie należy się pracobiorcy, który pracuje na mocy umowy zlecenia.

W tej sytuacji należy opisać zakres odpoczynku w konkretnym porozumieniu. Najczęściej biznesmeni nie pozwalają swoim podwładnym na wzięcie urlopu. Między innymi dlatego, że kondycja fizyczna pracobiorcy ma duży wpływ na jakość wykonywanych przez niego obowiązków służbowych.

W praktyce nie ma dużych problemów, jeśli pracownik bierze bezpłatne dni wolne. Niejednokrotnie biznesmeni dają swoim podwładnym płatny urlop na mocy umowy zlecenia, ale niestety nie jest to często realizowana procedura.

Ewelina Uroda
gazetaprawo.net

You might also like

Czego dotyczy zasada uprzywilejowania przy zatrudnieniu?

Kodeks pracy jest aktem regulującym prawa i obowiązki pracownika, zatem przepisy w nim zamieszczone są normami bezwzględnie obowiązującymi. Znaczy to, że nie dopuszczają one żadnych wyjątków na niekorzyść osoby uprzywilejowanej.

Banki wciąż atrakcyjnym miejscem pracy dla studentów

Sektor FMCG oraz bankowość to najpopularniejsze miejsca na rozpoczęcie pracy wśród studentów kierunków ekonomicznych w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę spadającą popularność sektora dóbr szybko zbywalnych, banki mogą wkrótce sięgnąć

Czy kierownicze stanowiska są dla kobiet?

Od wielu lat krąży opinia, że najbardziej na stanowiskach kierowniczych wykazują się mężczyźni. To oni {popisują się stanowczością, powagą, odpowiednim wykształceniem i długą listą pozostałych umiejętności. Ostatnio pogląd ten zdecydowanie

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!