ABC procedur reklamacyjnych

ABC procedur reklamacyjnych

W zgodzie z prawem konsumenta klient, który ma zastrzeżenia do zakupu, może złożyć reklamację. Aczkolwiek powinien pamiętać o przepisowych terminach i właściwej procedurze działania. Wstępem do rozpatrywania roszczeń jest napisanie dokumentu reklamacyjnego. Jak dobrze ułożyć taki wniosek?

Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że w wielu sklepach podstawą reklamacji jest paragon lub faktura. Jeśli konsument nie ma potwierdzenia zaksięgowania transakcji przeważnie nie może reklamować nabytego produktu. Reklamacja utraci ważność po upływie, wskazanego przez firmę, terminu. Powszechnie są to 2 tygodnie lub miesiąc, wszystko zależy od jednostkowo układanych regulaminów.

Jeśli natomiast konsument dotrzymał wszystkich wymogów może przekazać reklamację. Forma wnoszenia roszczeń jest różna i zależy od obecnych możliwości reklamującego. Niejednokrotnie wystarczy udać się do sklepu, w którym dokonano zakupu przedmiotu i tam przekazać swoje wątpliwości i oczekiwania. Raz na jakiś czas konieczne jest sporządzenie reklamacji na piśmie lub mejlowo.

Bardzo ważne jest, aby zaraz po zakupie zapoznać się z kartą gwarancyjną, odnaleźć swoje prawa i obowiązki oraz po prostu poprosić sprzedawcę o ważniejsze informacje, np. w jakim terminie można reklamować zakup, jak się odwoływać, co można uzyskać po zaakceptowaniu reklamacji (zwrot gotówki, wymiana).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Reklamacje 1Comments

Czy można oddać sprawny towar?

Według ustawowych praw konsumenta istnieje możliwość reklamowania towaru, który uległ zepsuciu lub zniszczeniu na skutek prawidłowego użytkowania. Czy można natomiast oddać towar, który nie posiada wad nabytych? Procedury mówią, że

Reklamacje 2 komentarze

Zwrot przecenionych produktów

Wielu klientów czeka na przeceny, aby kupić upatrzone wcześniej produkty (zwykle zbyt drogie w regularnej cenie). W okresie wyprzedaży kupuje się więcej, często bez przemyślenia, czego tak naprawdę potrzeba najbardziej.

Reklamacje 9 komentarzy

Reklamacja usług czyszczących

Korzystając z pralni często zdarza się, że usługodawca nie wykona swoich obowiązków prawidłowo. Powierzone rzeczy nie są oczyszczone, a ponadto występują inne, nowe plamy. Gdy pojawi się taka sytuacja mamy

5 komentarzy

 1. Grześ
  Wrzesień 21, 22:18 Reply
  Bardzo przydatny artykuł. Szkoda, że wcześniej o niektórych rzeczach na ten temat nie wiedziałem. Bo już kiedyś pewna firma mnie z reklamacją jeszcze bardziej "wyrolowała"...
 2. Krzysztof
  Sierpień 03, 09:48 Reply
  Faktycznie przydatny artykuł. Jednak z drugiej strony dziwię się ludziom, którzy nie zachowują rachunków czy faktur. Czasami dany przedmiot wydaje się dobry, a defekty wyskakują dopiero po kilku godzinach użytkowania.
 3. robal
  Sierpień 07, 17:03 Reply
  To chyba ja jestem inna, bo wychodząc ze sklepu nie biorę paragonu .Chyba, że jest to elektronika to co innego.
 4. maneik
  Sierpień 10, 14:13 Reply
  Bardzo ważne jest, aby zaraz po zakupie zapoznać się z kartą gwarancyjną, tam są zapisane właśnie najważniejsze informacje.
 5. bobo
  Grudzień 20, 12:21 Reply
  Bardzo przydatny artykuł. Do tej pory niestety nie wiedziałem, że można reklamować w taki sposób.

Leave a Reply