ABC procedur reklamacyjnych

ABC procedur reklamacyjnych

W zgodzie z prawem konsumenta klient, który ma zastrzeżenia do zakupu, może złożyć reklamację. Aczkolwiek powinien pamiętać o przepisowych terminach i właściwej procedurze działania. Wstępem do rozpatrywania roszczeń jest napisanie dokumentu reklamacyjnego. Jak dobrze ułożyć taki wniosek?

Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że w wielu sklepach podstawą reklamacji jest paragon lub faktura. Jeśli konsument nie ma potwierdzenia zaksięgowania transakcji przeważnie nie może reklamować nabytego produktu. Reklamacja utraci ważność po upływie, wskazanego przez firmę, terminu. Powszechnie są to 2 tygodnie lub miesiąc, wszystko zależy od jednostkowo układanych regulaminów.

Jeśli natomiast konsument dotrzymał wszystkich wymogów może przekazać reklamację. Forma wnoszenia roszczeń jest różna i zależy od obecnych możliwości reklamującego. Niejednokrotnie wystarczy udać się do sklepu, w którym dokonano zakupu przedmiotu i tam przekazać swoje wątpliwości i oczekiwania. Raz na jakiś czas konieczne jest sporządzenie reklamacji na piśmie lub mejlowo.

Bardzo ważne jest, aby zaraz po zakupie zapoznać się z kartą gwarancyjną, odnaleźć swoje prawa i obowiązki oraz po prostu poprosić sprzedawcę o ważniejsze informacje, np. w jakim terminie można reklamować zakup, jak się odwoływać, co można uzyskać po zaakceptowaniu reklamacji (zwrot gotówki, wymiana).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Reklamacje 2 komentarze

Jak skutecznie reklamować towar?

Codziennie tysiące Polaków dokonuje różnego rodzaju zakupów. Często są one spontaniczne, dokonywane pod wpływem emocji, ciekawej promocji czy chwilowego zainteresowania. Kupowane towary nie są oglądane i sprawdzane. Po powrocie do

Reklamacje 1Comments

Kiedy przysługują produkty zastępcze?

Produkt zastępczy, jak sama nazwa wskazuje, powinien zastępować rzecz oddaną do reklamacji. W niektórych przypadkach sprzedawca ma obowiązek wydać takie urządzenie. W jakich sytuacjach produkt zastępczy to obowiązek? Warunkiem otrzymania

Reklamacje 8 komentarzy

Czy można reklamować towary żywnościowe?

Podstawowym prawem każdego klienta jest możliwość wykorzystania reklamacji. Czas funkcjonowania takiej opcji jest różny i uzależniony od odrębnych ustaleń sklepu. Zwykle dysfunkcyjne są towary elektroniczne. Czy produkt spożywczy również może

5 komentarzy

 1. Grześ
  Wrzesień 21, 22:18 Reply
  Bardzo przydatny artykuł. Szkoda, że wcześniej o niektórych rzeczach na ten temat nie wiedziałem. Bo już kiedyś pewna firma mnie z reklamacją jeszcze bardziej "wyrolowała"...
 2. Krzysztof
  Sierpień 03, 09:48 Reply
  Faktycznie przydatny artykuł. Jednak z drugiej strony dziwię się ludziom, którzy nie zachowują rachunków czy faktur. Czasami dany przedmiot wydaje się dobry, a defekty wyskakują dopiero po kilku godzinach użytkowania.
 3. robal
  Sierpień 07, 17:03 Reply
  To chyba ja jestem inna, bo wychodząc ze sklepu nie biorę paragonu .Chyba, że jest to elektronika to co innego.
 4. maneik
  Sierpień 10, 14:13 Reply
  Bardzo ważne jest, aby zaraz po zakupie zapoznać się z kartą gwarancyjną, tam są zapisane właśnie najważniejsze informacje.
 5. bobo
  Grudzień 20, 12:21 Reply
  Bardzo przydatny artykuł. Do tej pory niestety nie wiedziałem, że można reklamować w taki sposób.

Leave a Reply