Zasady przyznawania zasiłków dla bezrobotnych w 2013 roku

W 2013 roku możliwość otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych ma więcej osób. Fakt ten spowodowany jest zmianą definicji i wydłużeniem dotychczasowego wieku emerytalnego.

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszła w życie ustawa, która mówi o wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, co z kolei, wpłynęło na definicję osoby bezrobotnej. Zgodnie z przepisami prawnymi podnoszenie wieku emerytalnego będzie się odbywać stopniowo. Począwszy od roku bieżącego jest on podnoszony co trzy miesiące o 1 miesiąc. Poziom 67 lat zostanie osiągnięty w przypadku mężczyzn w roku 2020, natomiast dla kobiet w roku 2040.

Bezrobotnemu przysługuje zasiłek za każdy dzień kalendarzowy po upłynięciu 7 dni od terminu zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy. Warunkiem otrzymania zasiłku jest brak propozycji pracy, stażu lub szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe. Status bezrobotnego jest przyznawany po zarejestrowaniu jest we właściwym urzędzie pracy. Zasiłek nie będzie przyznany bezrobotnemu, który bez podania wyraźniej przyczyny odmówił podjęcia proponowanej pracy lub, który w okresie 6-ciu miesięcy przed zarejestrowaniem w urzędzie rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub spowodował swoje zwolnienie bez wypowiedzenia.

Wymagany okres zatrudnienia dla określonej wysokości zasiłku dla bezrobotnego:

– za okres pracy do 5 lat przysługuje zasiłek w wysokości 80%,

– za staż pracy od 5 do 20 przysługuje zasiłek w wysokości 100% zasiłku,

– za okres pracy przekraczający 20 lat bezrobotnemu przysługuje 120% zasiłku.

Zasiłek jest waloryzowany 1 czerwca każdego roku, przy uwzględnieniu usług konsumpcyjnych i cen towarów w roku poprzednim. Kwoty zasiłku po waloryzacji są ogłaszane przez Ministra ds. Pracy.

W ciągu 7 dni po podjęciu zatrudnienia bezrobotny jest zobowiązany zgłosić ten fakt do urzędu pracy, ponieważ pobieranie go w takiej sytuacji jest bezprawne i podlega on zwrotowi.

Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net

Previous Co zrobić, gdy zaginie dziecko?
Next Praca w Portugalii - wynagrodzenie

You might also like

Zasiłki 1Comments

W jakich przypadkach należy się zasiłek wyrównawczy?

W grupie wielu świadczeń działających od dawna na terenie Polski wymienić należy również zasiłek wyrównawczy. Skierowany jest do podwładnych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Zanim jednak go uzyskają muszą

Zasiłki 0 Comments

Kiedy pracownik otrzyma świadczenie rehabilitacyjne?

Podwładny w ramach umowy o pracę powinien mieć dostęp do podstawowych świadczeń socjalnych. Na liście jest między innymi zasiłek chorobowy, który przydzielany jest w przypadku kłopotów ze zdrowiem. Kiedy jednak

Zasiłki 0 Comments

Czym charakteryzuje się zasiłek pielęgnacyjny?

W kraju istnieje wiele zasiłków i świadczeń, które przydzielane są obywatelom po złożeniu właściwego wniosku. Rodzaj i wysokość uzależnione są od potrzeb i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy płacony jest na

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply