W jakim celu tworzy się kapitał rezerwowy?

W jakim celu tworzy się kapitał rezerwowy?

Wiele przedsiębiorstw i korporacji w Polsce notuje ogromne kłopoty finansowe. Nie powinien zatem dziwić fakt, że od niedawna popularne jest otwieranie kapitału rezerwowego. Ma uchronić działalność przed ewentualną upadłością lub kryzysem ekonomicznym. Czy rzeczywiście warto pomyśleć o kapitale rezerwowym? Dlaczego jest tworzony?

Kapitał rezerwowy tworzony jest na podstawie umowy spółki lub wstępnych negocjacji właściciela. Zazwyczaj środki potrącane są z przychodów lub ustalonych wpłat wszystkich wspólników. Oczywiście warunki przekazywania środków (jednorazowa wpłata, częstotliwość, powody oraz termin wnoszenia środków) powinny zostać dokładnie omówione i wprowadzone w życie.

Niejednokrotnie kapitał rezerwowy przeznaczany jest na uregulowanie możliwych strat bilansowych, inwestowanie, nawiązywanie korzystnej współpracy lub inne czynności biegnące do poprawy kondycji finansowej.

Prawem każdej spółki jest modyfikowanie ustaleń związanych z dopłatami. Oznacza to, że w momencie pogorszenia się sytuacji wpłaty będą podwyższane, a po poprawie obniżone.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Co pracodawca sprawdza na rozmowie kwalifikacyjnej?

Praktycznie każde przedsiębiorstwo, które prowadzi nabór na wybrane stanowisko, organizuje rozmowę rekrutacyjną. Metoda sprawdzania wiedzy i umiejętności zależy od umownych oczekiwań pracodawcy. Wiele zadań i testów powtarza się prawie zawsze.

Czy szkolenia e-learningowe są dobre dla pracowników?

W ostatnich latach miał miejsce ogromy rozwój praktyk szkoleniowych. Funkcjonuje coraz więcej ciekawych i skutecznych sposobów na przekazywanie materiału i nowych umiejętności. Wśród nich jest e-learning, który ułatwia proces szkolenia

Praca 1Comments

Jak wygląda zwolnienie monitorowane?

Każdy przełożony pragnie rozwijać kontakty biznesowe oraz posiadać odpowiedzialnych i rzetelnych pracowników. Niestety kłopoty gospodarcze na świecie sprawiają, że trudno o stałą i niezmienną sytuację. Czasami nieuniknione jest stosowanie zwolnień

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply