W jaki sposób można zagłosować przebywając poza granicami kraju?
Gdy chcemy wziąć udział w wyborach i zagłosować a przebywamy poza granicami państwa nie oznacza to, że nie możemy tego zrobić. Istnieje kilka zasad, które określają warunki uczestnictwa w wyborach podczas pobytu za granicą lub na polskim statku morskim.
W wyborach do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej czynne prawo wyborcze przysługuje osobom, które:
– mają ukończone 18 lat,
– jest obywatelem polskim,
– korzysta w pełni praw publicznych,
– ma prawa wyborcze,
– nie została ubezwłasnowolniona.
Wszyscy wyborcy są ujęci w spisie wyborców. Za granicą spis ten tworzony jest przez konsula bądź kapitana statku.
Głosować mogą mieszkające za granica na stałe oraz czasowo tam przebywające. W utworzonym za granicą obwodzie należy złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców, który należy przedłożyć do konsula. Zgłoszenie może odbyć się drogą ustną, pisemną lub telefoniczną. We wniosku powinny być zawarte podstawowe dane osobowe, numer PESEL, adres zamieszkania za granicą oraz w kraju w przypadku czasowego pobytu, numer, miejsce i datę wydania paszportu.
Zgłoszenie należy zgłosić najpóźniej 3 dni przed datą rozpoczęcia wyborów.
Przebywając za granicą można również zagłosować korespondencyjnie. Zamiar takiej formy głosowania należy zgłosić do konsula i musi ono zawierać te same dane co wniosek. Ostatecznym terminem zgłoszenia takiego zamiaru jest piętnasty dzień przed rozpoczęciem wyborów.
Na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych za granicą tworzone są obwody głosowania. Znajdują się one w konsulatach i delegaturach polskich oraz na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
Wyborcy na stałe mieszkający w Polsce, ale czasowo przebywający za granicą i chcący zagłosować, muszą uzyskać zaświadczenie uprawniające do tego w każdym zagranicznym i krajowym obwodzie oraz na statkach morskich. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy w dowolnej formie najpóźniej dwa dni przed rozpoczęciem wyborów.
Aby zagłosować na polskim statku morskim również należy zgłosić ten zamiar w postaci wniosku, który składamy kapitanowi statku (jeśli nie posiadamy zaświadczenia o prawie do głosowania). Składa się go najpóźniej 3 dni przed wyborami.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Czym jest protest wyborczy?
Zgodnie z prawem dowolne głosowanie musi być prowadzone wedle ustalonych reguł oraz w odniesieniu do adekwatnych uchwał. Jeśli pogwałcone zostaną nawet mało istotne punkty lub odrzucone procedury należy o tym
Komu można odebrać prawo wyborcze?
Prawo wyborcze nadawane jest każdemu obywatelowi w Polsce w chwili ukończenia pełnoletności. Daje możliwość dokonywania wyboru prezydenta, władz lokalnych oraz deklarowania swojej opinii w lokalnych referendach. Kiedy pozbawienie praw obywatelskich
Jak przeprowadzić protest wyborczy?
W zgodzie z przepisami dowolne głosowanie odbywa się według ustalonych reguł oraz w odniesieniu do odpowiednich ustaw. Jeśli pogwałcone zostaną nawet nieistotne punkty lub procedury trzeba o tym mówić. Czy
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!