Jak przeprowadzić protest wyborczy?

Jak przeprowadzić protest wyborczy?

W zgodzie z przepisami dowolne głosowanie odbywa się według ustalonych reguł oraz w odniesieniu do odpowiednich ustaw. Jeśli pogwałcone zostaną nawet nieistotne punkty lub procedury trzeba o tym mówić. Czy protest wyborczy jest odpowiednim rozwiązaniem? Na czym w rzeczywistości polega?

Protest wyborczy może zostać wniesiony na dwa sposoby. Po pierwsze w stosunku do nieprawidłowości w okręgu lub co do kandydatury konkretnej osoby. Oprócz tego przestępstwa mógł się dopuścić członek komisji, uczestnik głosowania lub jego reprezentant.

Aczkolwiek, aby stwierdzić, że spokój głosowania nie został zachowany musi dojść do nieoczekiwanej i niekontrolowanej sytuacji. Chodzi głównie o presję na głosujących, przekazywanie korzyści majątkowych za głosy oraz fałszowanie dokumentów.

Osoba, która nie jest zadowolona z przebiegu wyborów może w ciągu 7 dni roboczych od opublikowania wyników zgłosić protest do Sądu Najwyższego. Jeśli przedstawione dokumenty będą ewidentnie uwidaczniały nadużycia głosowanie zostanie unieważnione i ponownie przeprowadzone w innym terminie.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Jak od 2015 roku rejestrować samochód z Wielkiej Brytanii?

Już w styczniu 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, które posiadają kierownicę z prawej strony. Jest to wynik konsultacji i ustaleń przeprowadzonych

Wybory 0 Comments

W jaki sposób można zagłosować przebywając poza granicami kraju?

Gdy chcemy wziąć udział w wyborach i zagłosować a przebywamy poza granicami państwa nie oznacza to, że nie możemy tego zrobić. Istnieje kilka zasad, które określają warunki uczestnictwa w wyborach

Wybory 0 Comments

Wszystko o wyborach parlamentarnych

W Polsce parlament jest dwuizbowy. Składa się z Sejmu i Senatu, które zajmują się sprawowanie władzy ustawodawczej. Wybory do parlamentu przeprowadzane są raz na cztery lata według ustalonych prawnie zasad.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply