Prawa i obowiązki świadka koronnego?

Świadek koronny to osoba, która wyraziła zgodę na przekazywanie informacji istotnych w całym postępowaniu pod warunkiem, że kara zostanie maksymalnie zminimalizowana. Świadek koronny to kluczowa postać w procesach sądowych, posiada wiadomości o pozostałych oskarżonych oraz ich działalności kryminalnej.

Zazwyczaj świadek koronny jest w stanie podać informacje dotyczące osób biorących udział w przestępstwie, tzn. zna ich tożsamość, miejsce przebywania oraz relację z całego zdarzenia.

W najtrudniejszych sprawach oraz najbardziej zagrożonych stosuje się zatajenie danych osobowych świadka koronnego. Czyni się to szczególnie dlatego, że istnieje obawa o życie lub zdrowie zeznającego lub próby zastraszania.

Nie należy zapominać, że świadek koronny również dokonał czynów zabronionych i grozi mu kara pozbawienia wolności. Jednak sąd stosuje zasadę korzyści i na rzecz jednego rozbija większą grupę przestępczą i skazuje wszystkich jej członków. Świadkami są głównie osoby, które dokonały zabójstwa lub namawiała do tego innych, a także stanowi źródło gangu.

Każdy świadek koronny narażony jest na działanie osób trzecich. W związku z tym sam świadek oraz najbliżsi mogą uzyskać ochronę na czas trwania procesu, ale również po jego zakończeniu.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Prawo karne 0 Comments

W jakich okolicznościach można odmówić składania zeznań?

Według kodeksu postępowania karnego wąska grupa osób może skorzystać przysługującego im prawa do nie składania zeznań w postępowaniu karnym. Obowiązku składania zeznań nie mają osoby z najbliższego kręgu oskarżonego, czyli

Prawo karne 4 komentarze

Ile kosztuje izba wytrzeźwień?

Izby wytrzeźwień to instytucje, które działają w Polsce od 1956 roku. Znajdują się w dużych miastach i opłacają je samorządy powiatowe. Zgodnie z przepisami odwozi się tam osoby pod wpływem

Prawo karne 0 Comments

Wszystko o sądowym pouczeniu

Postępowanie cywilne musi przebiegać zgodnie z ustaleniami prawnymi oraz szacunkiem dla sądu i wszystkich świadków rozprawy. Bywają przypadki, w których uczestnik rozprawy nie ma przedstawiciela, wtedy może zostać pouczony i

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply