Korupcja w Polsce

Korupcja w Polsce

W ostatnich latach obserwujemy wzrost ilości postępowań sądowych prowadzonych z tytułu podejrzenia o korupcję. Kiedy mówimy o tym przestępstwie?

Według ogólnoświatowych statystyk Polska zajmuje 41 miejsce w rankingu ocen nasilenia korupcji spośród około 200 pozycji. Tą sytuacje potwierdzają polskie jednostki badań nad tym zjawiskiem. W naszym kraju jest to dość znaczny problem ze względu na straty pieniężne ponoszone przez organizacje działające na polskim rynku.

Koszty ponoszone w wyniku oszustw i nielojalności pracowników stanowią około 5% zysków przeciętnego przedsiębiorstwa. Ponad połowa podmiotów gospodarczych popadła ofiarą korupcji w ciągu ostatnich 10 lat. W rzeczywistości przestępstw tego typu jest więcej. Jedna czwarta cześć wykroczeń wyszła na jaw przez przypadek, a 20% ujawniona została anonimowo przez współpracowników. Audyty i kontrole stanowią niecałe 10% w efektywnym zwalczaniu problemów korupcji.

Istotne w procesie likwidacji opisywanych nadużyć jest świadomość strat generowanych z tego tytułu. Właściciele firm powinni wdrażać profesjonalne systemy w celu unikania nieprzyjemnych sytuacji. Rzetelnie opracowany kodeks etyczny pozwoli na zwiększenie odpowiedzialności zwykłych pracowników i uświadomi im co jest dozwolone, a co stanowczo zabronione.

Częstymi niepoprawnymi praktykami na polskim rynku jest pozbawienie pracy osoby, która dopuściła się korupcji bez informowania o tym organów ścigania. Spowodowane jest to troską o dobro i wizerunek firmy. Niestety takie nieodpowiedzialne działania nasilają tylko problem i nie przyczyniają się do jego likwidacji.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o miernikach poziomu korupcji i metodach jej zwalczania możemy sięgnąć po dane wskaźników CPI, raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce czy strategie polskiego biznesu wobec korupcji.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Prawo karne 0 Comments

Prawa i obowiązki świadka koronnego?

Świadek koronny to osoba, która wyraziła zgodę na przekazywanie informacji istotnych w całym postępowaniu pod warunkiem, że kara zostanie maksymalnie zminimalizowana. Świadek koronny to kluczowa postać w procesach sądowych, posiada

Prawo karne 0 Comments

Legalny podsłuch

W ostatnim czasie zmianie uległy przepisy mówiące o podsłuchach zakładanych przez policję. Do niedawna wniosek o założenie podsłuchu nie musiał być wyczerpująco uzasadniony. Jak jest teraz? Podsłuch to typowe działanie

Prawo karne 0 Comments

W jakich sytuacjach stosuje się kary porządkowe?

Zazwyczaj kary porządkowe przyznaje się w przypadku próby ominięcia obowiązku zleconego przez sąd lub inną jednostkę państwową. Sankcje karne różnią się i w dużym stopniu uzależnione są od indywidualnej sytuacji.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply