Kto nie musi płacić za lekarstwa?
Prawo polskie daje możliwość otrzymywania bezpłatnych lekarstw, ale dopiero po spełnieniu kilku istotnych warunków. Przede wszystkim należy posiadać receptę i odpowiednie oświadczenie o możliwości odbioru leków bez zapłaty. Kto nie musi zatem płacić za przepisane leki i dlaczego?
Przede wszystkim przywilej ten dotyczy pacjentów, którzy znajdują się pod opieką szpitalną. Wówczas można odbierać i otrzymywać lekarstwa bez dodatkowych opłat. Taka sama zasada dotyczy osób, u których stwierdzono problemy psychiczne lub choroby o charakterze zakaźnym.
Oprócz tego na specjalne traktowanie mogą liczyć osoby, które regularnie oddają krew i są uznawane za honorowych dawców krwi. W aptece należy legitymować się legitymacją i odbierać lekarstwa, które znajdują się granicach cenowych określonych przez ustawę. Ulga ta dotyczy w dużej mierze podstawowych medykamentów.
Zasada ta znajduje również zastosowanie wobec wojskowych, którzy odbywają służbę wojskową lub byli represjonowani. Aby skorzystać ze zniżki należy posiadać książeczkę wojskową.
Podsumowując, bezpłatne leki mogą być wydane osobom, które spełniły powyższe warunki oraz posiadają dokumenty uprawniające do odbiory leków (np. książeczka, legitymacja) oraz dysponują receptą podpisaną przez lekarza.
Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net
You might also like
Prawnicy podzieleni w sprawie powołania B. Misiewicza do rady nadzorczej PGZ
Od początku września kontrowersje budzi powołanie rzecznika ministra obrony narodowej Bartłomieja Misiewicza do rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Zdaniem polityków młody dyrektor nie ma do tego kompetencji. Według Pawła Rymarza, partnera
Naruszenie dóbr osobistych- przykłady, gdzie zgłosić?
Polskie prawo nie przewiduje jednej definicji terminu „dobro osobiste”, więc tym bardziej nie definiuje samego ich naruszenia. Stąd każdorazowo należy oceniać naruszenie dóbr osobistych indywidualnie, zależnie od danej sytuacji, z
Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje firmy?
Zgodnie z obowiązującym prawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować przedsiębiorstwa. Zazwyczaj chodzi o przekazywanie płatności i świadczeń na rzecz państwa. Jak przebiegają kontrole? Na jakiej podstawie wskazuje się konkretne firmy?
1 Comment
kasiek
19 stycznia, 11:04