Koszty jakie występują podczas rozprawy sądowej

Koszty jakie występują podczas rozprawy sądowej

Stawienie się na sprawie sądowej może wygenerować ponadprogramowe koszty. Ustawy ukazują, że jest możliwość odzyskania części, a może nawet całej sumy. W jakich sytuacjach i kiedy możemy ubiegać się o wypłacenie rekompensaty?

Przeważnie nakłady pieniężne łączą się z noclegiem, przejazdem i straconymi przychodami. Jeśli chodzi o nocleg i podróż to osoba składająca zeznania otrzyma zwrot należności. W wypadku, gdy świadkowi zdrowie nie pozwala o własnych siłach stawić się na rozprawie, osoba towarzysząca także pozyska zwrot poniesionych wydatków.

Z kolei odnosząc się do utraconych przychodów należy dodać, że z reguły pracodawca za wolny od pracy dzień z powodu rozprawy sądowej nie ma powinności wypłacić wynagrodzenia. Jeśli taka okoliczność ma miejsce wystarczy skierować prośbę do sądu. Istotne wtedy będzie poświadczenie o przychodach.

Znaczący jest fakt, że jeżeli podmiot przesłuchiwany w konkretnym dniu uczestniczy w kilku rozprawach, uzyskuje jednorazową należność poniesionych kosztów.

Głównie trzeba pamiętać, że brak środków potrzebnych do stawienia się w sądzie nie usprawiedliwia nieobecności świadka, a od czasu sprawy są 3 dni, by oddać pismo o zwrot pieniędzy.

Paula Honc
www.gazetaprawo.net

You might also like

Sprawy karne 0 Comments

Czym zajmuje się kurator sądowy?

W zgodzie z przepisami Kodeksu karnego decyzja sądu ma być karę za dokonane działania. Czasami jednak wykorzystuje się dozór kuratora sądowego, który musi nawiązać kontakt ze skazanym. Jakie powinności musi

Sprawy karne 0 Comments

Resort sprawiedliwości chce podnieść prestiż zawodu komornika

Trwają prace nad nowelizacją przepisów o kosztach komorniczych i komornikach sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest autorem obu projektów, chce zwiększyć zaufanie społeczne do zawodu komornika i nadzór nad tą profesją. Zdaniem branży kierunek

Sprawy karne 1Comments

Jaką funkcję pełnią anonimowi świadkowie?

W polskim prawie klasyfikacja przestępstw jest bardzo rozległa. W każdym wydarzeniu ogromną rolę odrywają świadkowie, którzy znają ciąg zdarzeń i są w stanie wnieść do sprawy więcej szczegółów. Bywają jednak

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply