Kiedy warto wnioskować o uzasadnienie?

Kiedy warto wnioskować o uzasadnienie?

Najczęściej każda sprawa sądowa zamyka się po ogłoszeniu wyroku. Zwykle jest to krótka informacja o ustanowieniu winnego, sankcjach karnych oraz ustaleniach sądu. Czasami zdarza się, że strony mogą wnioskować o dostarczenie uzasadnienia. Jakie informacje {zawiera znaleźć można w uzasadnieniu? Po co jest wydawane?

W zgodzie z przepisami wyroki sądów pierwszej instancji nie posiadają uzasadnienia. Innymi słowy strony nie otrzymują raportu z pracy sądu, zeznań oraz całościowej prezentacji motywów, które wpływały na końcową decyzję.

Każda ze stron może dostarczyć wniosek o przekazanie uzasadnienia do tygodnia od przedstawienia wyroku lub uzyskania pisemnego powiadomienia. Obecnie jest to czynność darmowa, dlatego nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej.

W wielu sytuacjach prośba o uzyskanie uzasadnienia jest początkiem sporządzania pisma apelacyjnego. Oznacza to, że sprawa trafi pod ocenę innego sądu i nie dobiegnie końca zbyt szybko.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Sprawy karne 0 Comments

Kiedy można mówić o ciszy nocnej?

W zgodzie z działającymi od dawna przepisami w Polsce respektowana jest tak zwana cisza nocna. Stosować ją musi każdy obywatel, który znajduje się w zaludnionej okolicy (blokowisko, kamienica, osiedle rodzinne).

Sprawy karne 0 Comments

Resort sprawiedliwości chce podnieść prestiż zawodu komornika

Trwają prace nad nowelizacją przepisów o kosztach komorniczych i komornikach sądowych. Ministerstwo Sprawiedliwości, które jest autorem obu projektów, chce zwiększyć zaufanie społeczne do zawodu komornika i nadzór nad tą profesją. Zdaniem branży kierunek

Sprawy karne 0 Comments

Jakie mandaty za zagłuszanie ciszy nocnej?

Zgodnie z zatwierdzonymi odgórnie przepisami w Polsce funkcjonuje tak zwana cisza nocna. Stosować ją powinien każdy obywatel, który mieszka w większej społeczności (blokowisko, kamienica, osiedle domków jednorodzinnych). Na jakich warunkach

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply