Jakie prawa przysługują konsumentom?

Jakie prawa przysługują konsumentom?

Wyjątkowa forma zakupów jaką jest prezentacja może przysporzyć sporo kłopotów odnoszących się do norm konsumenckich. Jedną z podobnych sytuacji może być zwrot produktu nabytego na prezentacji.

Trzeba zwrócić uwagę, że dokonanie zakupu podczas prezentacji zasadniczo jest uznawane jako podpisanie porozumienia poza lokalem przedsiębiorstwa. Odstępstwem jest przypadek, gdy prezentacja toczy się w siedzibie spółki.

Nabywca kreujący kontrakt poza miejscem instytucji ma prawo odstąpić od niej w czasie 10 dni od dnia podpisania. Aby zaniechać porozumienia należy oddać właściwe pismo. Bardzo ważne jest także, że przedsiębiorca nie może w umowie umieścić konkretnej kwoty, za jaką można zrezygnować z paktu.

Firma zobowiązana jest poinformowanie konsumenta o możliwości wycofania się z współpracy. Musi też dostarczyć dokumenty, takie jak: wzór zaświadczenia o rezygnacji i potwierdzenie zawarcia porozumienia z wszystkimi szczegółami(data i forma, nabyta i jej cena). W chwili, kiedy nabywca nie został powiadomiony na piśmie o prawie zaniechania, może od niej odstąpić w czasie 10 dni od dostarczenia wiadomości, natomiast nie później niż po minięciu 3 miesięcy od jej wykonania. W przypadku zrezygnowania z zakupu, konsument musi zwrócić uzyskany sprzęt i otrzymać zwrot danej kwoty.

Ochrona praw konsumenckich w tej sytuacji jest rozwinięta. Natomiast mimo wszystko trzeba uważać jaką umowę się podpisuje, w celu wystrzegania się późniejszych komplikacji.

Paula Honc
www.gazetaprawo.net

You might also like

Prawa konsumenta 2 komentarze

W jaki sposób zareklamować żywność?

Wśród różnych przywilejów konsumenta jest także opcja reklamowania kupionych towarów. Zazwyczaj wskazuje się na jakość urządzeń elektronicznych lub komputerowych. Nie można zapominać, że kilkukrotnie sprzedawana żywność nie nadaje się do

Prawa konsumenta 3 komentarze

W grudniu zmienią się regulacje dotyczące reklamacji

– Po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się – brzmi znajomo? Ograniczanie odpowiedzialności sprzedawcy i naruszanie terminów dotyczących zgłaszania zastrzeżeń odnośnie zakupionego towaru – to przykłady niezgodnych z prawem

Prawa konsumenta 1Comments

Kiedy wnosić reklamację na produkty spożywcze?

Wśród wielu praw konsumenta jest także możliwość zwracania zakupionych towarów. Zazwyczaj kwestionuje się jakość sprzętów elektronicznych lub komputerowych. Nie należy zapominać, że także sprzedawana żywność nie nadaje się do spożycia.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply