Jak sobie radzić z utratą pracy. 6 prostych kroków

Jak sobie radzić z utratą pracy. 6 prostych kroków

Liczba bezrobotnych sięga ponad 12 proc. społeczeństwa, ale jeśli sytuacja dotyka Cię bezpośrednio, ten procent stanowi twoje najmniejsze zmartwienie. Jeżeli zastanawiasz się, jak przetrwać ten trudny okres, by jak najszybciej wrócić do gry, koniecznie zapoznaj się z profesjonalnymi radami rekrutera GoWork.pl.

– Niezależnie od tego, co było powodem zwolnienia, nastawienie odgrywa kluczową rolę – wyjaśnia Michał Środa, specjalista ds. rekrutacji z GoWork.pl. – Nie zapominajmy, że pracodawcy chcą zatrudniać osoby pozytywne, które potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach – dodaje.

1. Skup się na przyszłości

Utrata pracy to prawdziwy cios dla naszego ego i poczucia wartości. Wyzwanie stanowi nie tylko sama sytuacja, której trzeba stawić czoła, ale emocje jej towarzyszące – upokorzenie, poczucie porażki, bezradność i niepewność. Nie ma nic złego w tym, by dać ujście tym naturalnym uczuciom. Ważne jednak, by nie rozpamiętywać przeszłości i nie użalać się nad sobą co mogłem zrobić? co powiedzieć? Było minęło. Nic na to nie poradzisz, więc przestań o tym myśleć. Działaj konstruktywnie. Zacznij od przeanalizowania budżetu i zrezygnuj ze zbędnych wydatków. Zasygnalizuj też znajomym, że szukasz nowej pracy. Ich polecenie może się przydać.

2. Nie pozwól by twój statut Cię definiował

Psychologowie już dawno dowiedli, że osobom, które traktują zwolnienie jako osobistą zniewagę lub porażkę znacznie trudniej znaleźć nowe zatrudnienie. Zdecydowanie lepiej radzą sobie ci, którzy traktują tę sytuację, jako nieszczęśliwy splot wydarzeń – jeden z wielu w życiu. Ta sytuacja naprawdę może stać się twoją szansą. Zacznij planować swoją karierę. Uaktualnij swoje CV, zapisz się na kurs podnoszący kwalifikacje zawodowe, przygotuj listę swoich mocnych stron. Pamiętaj, liczy się to jaką jesteś osobą i co chcesz robić w życiu, nie pojedyncza ocena, często wynikająca z sytuacji ekonomicznej firmy.

3. Zadbaj o siebie

W takich sytuacjach łatwo zalegnąć na kanapie z pilotem w jednym ręku i paczką chipsów w drugiej. Naprawdę są bardziej skuteczne i produktywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Przekieruj negatywne emocje na coś pozytywnego. Nie możesz też narzekać na brak wolnego czasu, więc zadbaj o siebie – ćwiczenia pomogą pozbyć się stresu i sprawią, że poczujesz przypływ energii i siły. Gdy już pozbędziesz się negatywnych emocji, możesz przystąpić do aktywnego poszukiwania wymarzonej pracy.

4. Wykorzystaj pełną sieć kontaktów

Szukanie pracy powinno być aktywne. Skontaktuj się z agencjami rekrutacyjnymi, wertuj ogłoszenia w internecie, odnów stare kontakty i poinformuj jak najwięcej osób o tym, że potrzebujesz zatrudnienia. Im więcej ludzi będzie wiedzieć w jakiej jesteś sytuacji i czego szukasz, tym więcej będzie Ci mogło pomóc. Pamiętaj, najlepsze oferty często nigdy nie pojawiają się jako ogłoszenie.

5. Nie odpuszczaj

Jeśli czujesz taką potrzebę i możesz sobie na to pozwolić, zrób sobie kilka dni przerwy. Ważne jednak, by po takim odpoczynku wrócić do ustalonego porządku dnia. Stwórz sobie plan poszukiwań nowej pracy, wyznacz cele, które chcesz osiągnąć. To naprawdę pomaga się zmotywować i zorganizować. Trzymaj się przyjętych założeń i unikaj szukania pracy „jakiejkolwiek”.

6. Otaczaj się pozytywnymi osobami

Ludzie wokół Ciebie mają ogromny wpływ na to, jak postrzegasz siebie i sytuację w której się znalazłeś. Twoje otoczenie będzie miało wpływ na to, czy etap poszukiwań przerodzi się w festiwal użalania się nad sobą, czy w konstruktywne poszukiwania rozwiązań zażegnania kryzysu.

GoWork.pl

You might also like

Efekty poszukiwań pracy, a podejście do tego zadania

Bycie bezrobotnym nikogo nie cieszy, a wręcz przeciwnie potrafi przygnębić jak nic innego. Jak wiadomo nie posiadając pracy nie mamy również pieniędzy, co z kolei przekłada się na nasz byt.

Bezrobotny 0 Comments

Państwowe formy pomocy dla osób bezrobotnych

Urzędy Pracy mają środki na pomoc osobom bez pracy w założeniu własnej jednostki gospodarczej. Aby otrzymać dofinansowanie firmy ze wspomnianego urzędu trzeba mieć ciągły status osoby bezrobotnej i nigdy nie

Bezrobotny 0 Comments

Czy pracownikowi należą się dni wolne na poszukiwanie nowego zatrudnienia?

Sytuacja pracownika, który ma na utrzymaniu członków rodziny i zostaje zwolniony, ulega znacznemu pogorszeniu. W tym zakresie przepisy prawa pracy przyznają prawo do dni wolnych w celu poszukiwania nowej pracy.

4 komentarze

 1. alwina
  07 sierpnia, 17:06 Reply
  Świetnym sposobem na zabicie wolnego czasu są ćwiczenia. Po prostu wyjdź, biegnij, a samopoczucie od razu się poprawi.
 2. Bogdan
  08 sierpnia, 12:42 Reply
  Fenomenalny artykuł, już podesłałem go paru znajomym, którzy nadal żyją w załamaniu po utracie pracy. Jestem pewien, że zastosowanie punktów zawartych w artykule pomoże im wyjść na prostą i znaleźć lepszą pracę! Nie można się poddawać!
 3. anett
  30 stycznia, 14:23 Reply
  Często ludzie, którzy tracą pracę nie mogą sobie poradzić z jej brakiem. Zostaje wtedy tylko zarejestrować się w PUP.
 4. marcik
  03 lutego, 08:42 Reply
  Nie da się poradzić, jeżeli ktoś jest przyzwyczajony, że codziennie chodzi do pracy. Nie tak łatwo.

Leave a Reply