Top 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych

Top 10 najdziwniejszych pytań rekrutacyjnych

Rekruterzy coraz częściej sięgają po niestandardowe pytania, co często spotyka się ze zdziwieniem kandydata. – Zanim odpowiemy z jaką księżniczką Disney’a się utożsamiamy, warto dobrze się zastanowić – mówi Marlena Tomczyk z GoWork.pl. – Pamiętaj, że tak naprawdę takie pytania są szansą, nie pułapką! Zawsze niosą za sobą pewną intencję, chęć zbadania naszej osobowości, kreatywności, umiejętności analitycznego myślenia. To jak poradzimy sobie z odpowiedzią, może mieć kluczowe znaczenie w ocenie naszej osoby – dodaje i przytacza kilka przykładów takich ”dziwnych” pytań.

Jakbyś opisał kolor żółty osobie, która nie widzi?

Doskonale pomaga ocenić wrażliwość danej osoby, umiejętność radzenia sobie z niedoskonałościami współpracowników i sposób gromadzenia przez nią informacji. Dodatkowe punkty można zebrać dopytując np. czy chodzi o kogoś kto nie widzi w ogóle, czy częściowo, lub, czy jest niewidomy od urodzenia.

Jaka jest Twoja ulubiona księżniczka z bajek Disneya?

Zanim udzielimy odpowiedzi, zastanówmy się jakie cechy osobowości przypisywane są poszczególnym postaciom i które z nich najlepiej pasują do upragnionego stanowiska. Pamiętajmy też, aby zawsze uzasadnić swój wybór, np. „Zawsze utożsamiałam się z Kopciuszkiem, bo dzięki uczciwości i ciężkiej pracy osiągnęła swoje marzenia”, albo „Mała Syrenka zawsze kojarzyła mi się z osobą, która potrafi pokonać wszelkie trudności. Nie ma dla niej rzeczy nie możliwych”.

Oszacuj, ile samochodów jest w Warszawie?

Pytanie, które osoba ubiegająca się o analityczne stanowisko może usłyszeć, choć nie do końca chodzi o zbadanie wiedzy, co o poznanie procesu myślowego. Pokaż więc jak myślisz! Analizuj, szacuj informacje takie jak ilu jest mieszkańców, ile procent z nich ma samochód, dopytaj,czy pod uwagę powinieneś brać także auta przejeżdżające przez miasto i na tej podstawie podaj przybliżoną liczbę. To czy twoje wyliczenia są poprawne nie jest najważniejsze. Osoba przeprowadzająca rozmowę też raczej tego nie wie..

Spider man czy Batman – na kogo byś postawił w walce?

Gdzie miałaby odbyć się ta walka? Spider man ma przewagę w przypadku otwartych przestrzeni, doskonale radzi sobie na dachach budynków. W zamkniętym pomieszczeniu siła daje przewagę Batmanowi. Mogą używać broni? Jakiej? Weź pod uwagę wszystkie zmienne i na ich podstawie określ jakie są możliwości.

Jaki jest kolor pieniędzy?

Złotówek? Euro? Dolarów? Jakie są jeszcze możliwości?

Jak zlikwidowałbyś problem głodu na świecie?

Wielu próbowało a problem wciąż istnieje. Możesz postawić na działania zwiększające świadomość problemu, albo wcielić się w rolę Prezydenta Stanów Zjednoczonych i przedstawić plan racjonalizacji wydatków – mnogość pomysłów jak najbardziej wskazana.

Jak zatytułowałbyś swoją biografię?

Umiejętność zawarcia całego swojego życia w jednej krótkiej sentencji to nie lada wyzwanie. Dodatkowo zabawa słowem, celność doboru słów wiele mówi o kandydacie.

Masz 5 minut. Wytłumacz mi jakieś skomplikowane zagadnienie

Pomyśl o czymkolwiek – jeżeli rekruter jest kobietą, możesz wytłumaczyć na czym polega spalony, opisać skomplikowany krok taneczny – pokaż, że masz zainteresowania. Osoby, które potrafią organizować sobie czas poza pracą, mają pasje, postrzegane są jako bardziej kreatywne, charyzmatyczne i wpływowe.

Co powinienem dziś zjeść na obiad?

Tak naprawdę nie ma znaczenia czy polecasz hamburgera, czy najlepszą restaurację w mieście, choć dobrze najpierw poznać preferencje swojego klienta. Ważne jest jakich argumentów użyjesz i przede wszystkim sposób w jaki dane miejsce i potrawę zarekomendujesz. Jakiekolwiek wahanie negatywnie odbije się na twojej wiarygodności.

Co czyni Cię wyjątkowym?

Doskonałe pytanie, żeby sprawdzić czy potrafimy sprzedać samych siebie. Skupmy się na swoich najmocniejszych cechach i unikajmy przesady – nikt nie lubi nachalnych reklam.

GoWork.pl

You might also like

Bezrobotny 0 Comments

Kto może ubiegać się o staż w Urzędzie Pracy?

Polskie Urzędy Pracy oprócz ofert zatrudnienia zgłaszanych przez pracodawców posiadają propozycje stażów. Forma ta umożliwia bezrobotnemu zdobycie praktycznego doświadczenia, jakże ważnego dla potencjalnego przyszłego zleceniodawcy. Staże mają charakter odpłaty. Wynagrodzenie

Bezrobotny 0 Comments

Wszystko o zasiłkach dla osób bez pracy

Jednym z podstawowych obowiązków państwa jest zapewnienie jego obywatelom zatrudnienia i godnego wynagrodzenia za wykonywaną pracę. Jednak w dobie kryzysu coraz trudniej o uczciwego pracodawcę i stanowisko zgodne z wykształceniem.

Bezrobotny 1Comments

Praca rzecz nabyta – jak radzić sobie ze zobowiązanymi finansowymi po jej utracie?

Choć sytuacja na rynku pracy w ostatnim czasie się poprawia, to jednak nikt nie może zagwarantować, że nagle nie stracimy posady. Taka sytuacja może okazać się szczególnie trudna dla osób

3 komentarze

 1. filipek
  07 sierpnia, 17:07 Reply
  Głupszych pytań nie słyszałam. Jak można coś takiego w ogóle zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?
 2. anett
  30 stycznia, 14:24 Reply
  Nie rozumiem po co kogoś pytać, co zjeść dzisiaj na obiad. Po co to komu potrzebne i co ma na celu to pytanie?
 3. marcik
  03 lutego, 08:42 Reply
  Po co pytać, jaki jest kolor pieniędzy? Nie wiem, ale nie wiedziałbym jak w ogóle na to odpowiedzieć.

Leave a Reply