Jak oblicza się wysokość wynagrodzenia urlopowego?
Osoba świadcząca pracę w ramach umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego, w trakcie którego pobiera pełne wynagrodzenie. Oznacza to, że wykorzystując dni urlopu otrzymuje wynagrodzenie w takiej samej kwocie jak za czas obecności w pracy.
Gwarancję wypłaty całkowitego wynagrodzenia w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym zapewniają pracownikowi regulacje prawa pracy. Wypłacana jest mu pełna stawka wynagrodzenia bez względu na to czy w tym czasie zakład funkcjonował, czy odbywały się przerwy w realizacji obowiązków zawodowych. Ze względu na powyższe prawo pracownika wszelkie zmiany warunków wynagradzania w trakcie urlopu wprowadzone przez zatrudniającego powinny zostać przez niego wyjaśnione. Wynagrodzenie urlopowe nalicza się dzieląc podstawę wymiaru przez liczbę godzin przepracowanych przez osobę, kiedy podstawa była uzgadniania, a potem mnożąc zapłatę za godzinę pracy przez ilość godzin, jakie pracownik przepracowałby w ramach obowiązującego rozkładu czasu pracy, gdyby był obecny. Warto także pamiętać, że obliczając wartość wynagrodzenia urlopowego nie wlicza się wskazanych świadczeń w postaci m.in. nagród jubileuszowych czy ekwiwalentów pieniężnych.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Ulgi z tytułu pracy poza miejscem stałego zamieszkania
Pracobiorcy decydujący się na podróż w ramach aktywności zawodowej mogą liczyć na dodatki pieniężne z tytułu rozłąki. Szczególnie obejmuje to rodziców, którzy na dłuższy termin opuszczają domy i dzieci. Te
Dodatki płacowe za pracę poza miejscem zamieszkania
Podwładny może oczekiwać na dodatki finansowe do podstawowego honorarium w sytuacji, gdy spełnia on swoje obowiązki służbowe poza miejscowością, w której mieszka. Jakie są regulacje prawne? Każda absencja w miejscowości
Jak obliczyć trzynastkę dla pracownika?
Wedle prawa funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą wypłatę (tzw. trzynastkę). Sposób jej liczenia jest dość charakterystyczny i łączy się z kilkoma kwestiami. Kto ma prawo do trzynastej pensji?
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!