Jak długo może trwać zasiłek chorobowy?

Jak długo może trwać zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy to świadczenie należące się aktywnym zawodowo pracownikom w momencie ich niezdolności do zadań służbowych. Zasady, jak i czas trwania owej pomocy, są ściśle scharakteryzowane.

Pracobiorca ma prawo do pomocy chorobowej w zakresie 182 dni dla standardowych przypadków lub 270 dni w sytuacji poważnych dolegliwości. Niezdolność do pracy to także pobyt w jednostce chorób zakaźnych, leczenie uzależnień i analizy dawców narządów.

Aby dostać gotówkę należy mieć odpowiednie zaświadczenie zdrowotne. Okoliczności determinujące niezdolność do aktywności zawodowej opisuje się za pomocą następujących skrótów:

– kod A jest przeznaczony dla chorób niewyleczonych w ubiegłych okresach chorobowych,

– skrót B to określenie zagrożenia ciąży,

– kod C to oznaczenie uzależnienia alkoholowego,

– skrót D charakteryzuje zakażenie gruźlicą,

– kod E jest używany do wszystkich stanów zakaźnych.

Wysokość otrzymywanego zasiłku jest bezwzględnie uzależniona od okresu pracy, do którego sumujemy inne okresy nieobecności, nie dłuższe niż 60 dni.

Po zakończeniu prawa do owego świadczenia, chory może starać się o pomoc rehabilitacyjną, jeśli nadal nie powrócił do zdrowia na okres kolejnego roku. Owe pieniądze są wypłacane tym pracownikom, którzy mają szanse na powrót do aktywności zawodowej. Nie otrzymają go skierowani na rentę czy emeryturę.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Zasiłki 0 Comments

Czym charakteryzuje się zasiłek pielęgnacyjny?

W kraju istnieje wiele zasiłków i świadczeń, które przydzielane są obywatelom po złożeniu właściwego wniosku. Rodzaj i wysokość uzależnione są od potrzeb i sytuacji życiowej. Praktycznie każdy płacony jest na

Zasiłki 0 Comments

Zasiłki macierzyńskie pobiera ok. 30 tys. kobiet prowadzących działalność gospodarczą

Od stycznia zmieniły się zasady wypłaty zasiłków macierzyńskich dla matek prowadzących własną działalność gospodarczą. Są one obliczane od najniższej podstawy wymiaru, ich wysokość zależy od wysokości składek i okresu ich opłacania. Te

Zasiłki 0 Comments

Wszystko o wynagrodzeniu chorobowym

Pracownik ma gwarancję wypłaty wynagrodzenia chorobowego na czas, gdy występuje u niego niezdolność do wykonywania pracy z powodu choroby lub odizolowania w rezultacie choroby zakaźnej. Te okresy mogą trwać ogółem

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply