Jak anulować niesłusznie nałożony mandat na pracodawcę?

Jak anulować niesłusznie nałożony mandat na pracodawcę?

Pracodawca nie szanujący praw pracownika jest zobowiązany do uiszczenia kwoty mandatu nałożonego z tego tytułu przez Inspekcje Pracy.

Sprawa uregulowania mandatu jest dość prosta. Wystarczy przekazać określoną kwotę grzywny inspektorowi bądź wpłacić sumę na konto bankowe Inspektoratu Pracy. Problem pojawia się w przypadku nie słusznego obarczenia grzywną.

Anulowanie mandatu może mieć miejsce w sytuacji udowodnienia, iż popełniony czyn nie był wykroczeniem w rozumieniu praw pracowniczych. Prawne uznanie stanowiska to już skomplikowana procedura. Inspektor wystawiający karę nie może jej unieważnić samodzielnie. Dokonać tego nie może także Państwowa Inspekcja Pracy, pod którą podlega dany inspektor.

Wniosek o uchylenie mandatu powinien skierować pokrzywdzony w terminie 7 dniu od daty otrzymania do sądu. Podany termin może zostać przedłużony jeśli niedopatrzenie wynikło z przyczyn niezależnych od zainteresowanego umorzeniem. Anulowanie mandatu nie może nastąpić z przyczyn zbyt wysokiej wartości kwoty czy rodzaju winy.

Postanowienie sądu formułowane jest w oparciu o posiedzenie, w którym udział bierze pokrzywdzony i inspektor, który wydał mandat. W przypadku przychylenia się sądu do wniosku pokrzywdzonego nakazuje się zwrot zapłaconej kwoty na rachunek przedsiębiorcy. Uznanie mandat za bezpodstawny może dodatkowo nastąpić na drodze przedawnienia.

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Kto może uzyskać kredyt technologiczny?

Aktualnie część firm stawia na rozwój, zakup lepszego wyposażenia i inwestowanie w przydatne technologie. To bardzo pomocne i idealne rozwiązanie, bowiem ułatwia prosperowanie przedsiębiorstwa oraz stwarza możliwości. Wiadomo jednak, że

Czy praca tymczasowa się opłaca?

Wydaje się, że każdy, kto buduje swoją karierę zawodową szuka stabilnego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących zarobków. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik marzy o bezterminowej umowie i wieloletniej

Młodzi chcą emigrować za pracą

Co piąty aktywny lub potencjalny uczestnik polskiego rynku pracy rozważa wyjazd z kraju w celu zarobkowym w perspektywie najbliższych 12 miesięcy. Aż 75% osób mających takie plany to osoby poniżej

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply