Ile środków można zgromadzić w ramach IKZE?

Ile środków można zgromadzić w ramach IKZE?

IKZE to Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Przelewane środki na owy rachunek mogą zostać wybrane po uzyskaniu prawa do emerytury, nie wcześniej. Coroczne wpłaty kierowane na ten cel można odjąć od podatku przychodowego.

Ulgi podatkowe można stosować w każdym roku, w którym wysłaliśmy środki w celu oszczędności emerytalnych w ramach IKZE. Nie ma znaczenia tutaj metoda odliczeń podatkowych.

Jedną z większych wad tego typu oszczędności jest przymus zapłacenia podatku w momencie wybrania zgromadzonego kapitału. W rzeczywistości może okazać się, iż sumy odliczone we wcześniejszych latach są o wiele mniejsze o tych, które musimy odprowadzić. Ponadto wpłacać na fundusz IKZE można pieniądze nie większe niż 4 % naszej miesięcznej wypłaty.

Badania wskazują, że samo IKZE jest niewystarczające, jeśli chcemy w przyszłości otrzymywać wysoką emeryturę. Owe rozwiązanie jest kierowane do Polaków, którzy uzyskują z wypłaty znacznie więcej niż średnia stawka krajowa, ponieważ mogą odłożyć wyższe stawki. IKZE jest stanowczo niepolecane drobnym przedsiębiorcom.

Sama forma scharakteryzowanej aktywności emerytalnej jest różnorodna, w zależności od oferty banków. Niektóre placówki gotówkowe proponują formę lokaty, inne konta oszczędnościowe bądź fundusze inwestycyjne.

Propozycji oszczędzania na emeryturę jest sporo. Jedynym utrudnieniem jest kwestia, którą z nich wybrać. Niestety zależy to ściśle od indywidualnych cech samego zainteresowanego i rodzaju zyskiwanego przez niego wynagrodzenia.

 

Ewelina Uroda
www.gazetaprawo.net

You might also like

Emerytury 1Comments

Czym jest dodatek kombatancki?

Każda osoba w wieku emerytalnym, która brała udział w działaniach wojennych lub zbrojnych, ma prawo do zasiłku kombatanckiego. Jednak zanim go otrzyma musi spełnić kilka istotnych warunków. W jaki sposób

Emerytury 0 Comments

Jak uzyskać emeryturę na Węgrzech?

Polak wykonujący prace na Węgrzech nie potrzebuje żadnych pozwoleń na przebywanie w tym kraju. Nie określa to, iż nie ma prawa wnioskować o emeryturę z tytułu wykonywanej tam pracy. Cudzoziemcy

Wiadomości 0 Comments

Emerytury dla mundurowych

Według polskiego prawa pracownik służb mundurowych po przepracowaniu 15 lat ma prawo do 40% swojej ostatniej pensji. Jeśli służba trwa dłużej może liczyć na większe świadczenie. Jak obliczana jest emerytura

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply