Czy stres mobilizuje podczas przemawiania?

Wiele osób ma kłopot z przełamaniem tremy i stresu w trakcie występów przed szerszą publicznością. Zyskiwanie pewności siebie i wyćwiczenia wymaga bardzo dużo zaangażowania i często trwa niezwykle długo. Jak występować skutecznie? Jak postępować, aby budzić respekt i uznanie wśród zgromadzonych?

Większość umiejętności da się przyswoić, jednak w dużej mierze od predyspozycji osobistych występującego zależy jak poprowadzi spotkanie, naradę lub wykład. Jest jednak cała lista rad i wskazówek, które w dużym stopniu mogą poprawić umiejętności i taktykę.

Sukces przemówienia przede wszystkim zależy od sprytu i przygotowania mówcy. Odpowiednie przygotowanie jest najważniejsze. Należy wiedzieć co jest powodem spotkania, jakie wiadomości trzeba przestawić oraz które tematy poruszyć. Pewność siebie wzrasta, kiedy przemawiający wykazuje obeznanie w wybranej dziedzinie.

Dość dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie harmonogramu mowy. Najpierw można ułożyć cały tekst, następnie ograniczyć do zagadnień, a ostatecznie jedynie krótkich pojęć. Na zebranie można zabrać niewielką ściągawkę, która wesprze występującego w trudnej sytuacji.

Aby odpowiednio przekazać najważniejsze wiadomości, np. wykazy sprzedaży, tabele i analizy konkurencji, warto skorzystać ze wsparcia multimedialnych sprzętów. Odpowiednio zbudowana prezentacja przyciągnie wzrok, zaciekawi słuchaczy i pozwoli szybciej zapamiętać wyświetlane dane.

Dobry mówca to kwestia praktyki i bogatego doświadczenia. Niewiele osób od pierwszego razu robi olśniewające wrażenie na widzach. Z czasem można oswoić się ze wzrokiem słuchaczy i obecnością dużej grupy osób.

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Zasady działania stażu unijnego

Problemy ze zdobyciem stanowiska dotyczą większości młodych ludzi. Nawet dobre studia nie zapewniają atrakcyjnej i ciekawej pracy. Z pomocą przychodzą staże unijne. Czym się charakteryzują? Na jakich zasadach są przeprowadzane?

Satysfakcja pracowników podstawą sukcesu

Podejmując jakieś działanie, dążymy najczęściej do jasno określonego celu. Gdy uda nam się go osiągnąć, czujemy satysfakcję. W rzeczywistości to właśnie ona stanowi motywator wszelkiego działania. Jeśli nie bylibyśmy bowiem

Jak obniżyć koszty szkoleń pracowniczych?

Szkolenia to obecnie istotny czynnik wpływający na rozwój firmy. Dzięki nim ekipa pracownicza nieustannie poszerza swoje kwalifikacje, umiejętności i sprawności, jest w stanie wykonywać nadprogramowe czynności. Nie da się jednak

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply