Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie

Dodatkowy dzień wolny od pracy w listopadzie

Zbliża się 1 listopada, czyli dzień Wszystkich Świętych, który w tym roku przypada w sobotę. Jako, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy, pracownikom należy się dodatkowy dzień „urlopu”.

Kodeks pracy nakazuje

Zgodnie z artykułem 130 § 2 kodeksu pracy ,,Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin’’. Tym samym przepis ten jest dla pracowników podstawą do uzyskania dodatkowego dnia wolnego w przypadku, gdy w danym roku święto przypada w sobotę. W 2014 r. występują 2 takie święta. Pierwsze miało miejsce 3 maja, drugie to uroczystość Wszystkich Świętych, czyli 1 listopada. – Powyższe zasady obowiązują od 8 października 2012 r. i są skutkiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r., sygn. akt K 27/11. Trzeba pamiętać, że dzień wolny od pracy powinien być wyznaczony do końca okresu rozliczeniowego, w którym to święto przypadło. Może on wówczas poprzedzać dzień świąteczny, bądź następować po nim – tłumaczy Marta Kosakowska, aplikant adwokacki TGC Corporate Lawyers.

Kiedy dzień wolny?

Co do zasady, termin dodatkowego dnia wolnego dla pracowników wyznacza pracodawca, tak samo jak ustala on harmonogram pracy. – Trzeba pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku ustalać tego terminu z pracownikami. Nie musi być też to jeden dzień dla wszystkich zatrudnionych w spółce, dzięki czemu zakład pracy nie będzie zamykany na cały dzień– dodaje ekspertka. Z drugiej strony, pracownicy nie muszą w tych okolicznościach podejmować żadnych działań, np. składać wniosków o udzielenie dnia wolnego w zamian za święto przypadające sobotę. Nie ma również przeszkód, by to oni wystąpili z inicjatywą i jasno określili, kiedy chcą odebrać dni wolne. Niemnie jednak każdorazowo powinni uzgodnić powyższe z pracodawcą.

Wyjątki

Prawo do skorzystania z dodatkowego dnia wolnego nie obejmuje jednak wszystkich. Jeśli w zakładzie pracy rozkład pięciu dni roboczych ustalony jest tak, że sobota nie jest dniem wolnym, przyznanie dodatkowego wolnego będzie zależało od tego, czy w danym okresie rozliczeniowym, pracownicy przekroczą ustalony na ten okres wymiar czasu pracy. – Jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, pracodawca będzie musiał przyznać dodatkowy dzień wolny również tym pracownikom, którzy w soboty pracują. Jeśli się z tego nie wywiąże, narazi się na konieczność wypłacenia im wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych – tłumaczy Marta Kosakowska. Dzień wolny nie przysługuje też pracownikom weekendowym.

Warto również dodać, iż zgodnie z przepisami prawa pracy, we wszystkie dni świąteczne wolne od pracy obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że osoby zatrudnione w placówkach handlowych nie będą mogły 1 listopada wykonywać pracy.

1 listopada, to ostatni dzień tym roku, za który pracownicy będą mogli uzyskać dodatkowe wolne. Kolejna okazja do tego, nadarzy się w 2015 roku– 15 sierpnia i 26 grudnia.

 

Materiał prasowy

Previous Wolontariusze Fundacji PZU ponownie zadbają o bezpieczeństwo na drogach
Next Wyjeżdżasz podczas długiego weekendu? Zabezpiecz swój dom

You might also like

Czy praca tymczasowa się opłaca?

Wydaje się, że każdy, kto buduje swoją karierę zawodową szuka stabilnego i pewnego zatrudnienia oraz satysfakcjonujących zarobków. Okazuje się jednak, że nie każdy pracownik marzy o bezterminowej umowie i wieloletniej

Praca 0 Comments

Kiedy trzeba regulować opłatę środowiskową?

Część właścicieli przedsiębiorstw zmuszano do wnoszenia opłaty środowiskowej. Prawo to dotyczy osób, które posiadają własną działalność rolniczą lub prowadzą firmę w branży hodowlanej, ogrodniczej, warzywnej, leśnej lub rybnej. Dlaczego przedsiębiorca

Czy kierownicze stanowiska są dla kobiet?

Od wielu lat krąży opinia, że najbardziej na stanowiskach kierowniczych wykazują się mężczyźni. To oni {popisują się stanowczością, powagą, odpowiednim wykształceniem i długą listą pozostałych umiejętności. Ostatnio pogląd ten zdecydowanie

1 Comment

  1. anett
    30 stycznia, 14:34 Reply
    Fajnie, że jest dodatkowy dzień, ale nie które firmy muszą pracować cały czas więc nie mają żadnych praw do wolnego.

Leave a Reply