O czym mówi ustawa antymonopolowa?

O czym mówi ustawa antymonopolowa?

Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, a klientom dostępu do wybranych towarów i usług. Bywają natomiast sytuacje, gdy duże firmy degradują mniejsze, usuwają rywali, górują na rynku. Czy ustawa antymonopolowa likwiduje niechciane działania?

Rząd planuje odbudować umowę dotyczącą konkurencji i ochrony konsumentów. Planowane poprawki mają wejść w życie już na początku przyszłego roku. To duże wydarzenie i oczekiwana wiadomość, szczególnie dla początkujących i niedoświadczonych właścicieli.

W zmianach ustawowych najbardziej istotna będzie szczegółowa i dogłębna analiza wniosków dotyczących fuzji. Do tej pory zainteresowani czekali tylko miesiąc, w 2015 aż 120 dni na odebranie odpowiedzi.

Poza tym ze zdwojoną siłą badane będą zgłoszenia informujące o zmowach i wyniszczających praktykach. Natomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości konsekwencje będą kosztowne i kompromitujące nawet dla poważnych przedsiębiorstw (w najgorszych przypadkach nawet 2 mln zł).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Czym charakteryzuje się Intrastat?

UE od wielu lat zabiega, aby czynności dokonywane na terenie Wspólnoty przebiegały uczciwie i z poszanowaniem podstawowych zasad handlowych. Nie powinien zatem zaskakiwać fakt, że od jakiegoś czasu działa tzw.

Wiadomości 0 Comments

Po pięciomiliardowej stracie za 2015 rok KGHM pracuje nad rewizją strategii

Odpisy na utratę wartości zagranicznych kopalni mocno obciążyły wynik KGHM-u za ubiegły rok. Spółka zamierza zrewidować strategię zaplanowaną do 2020 roku, a zwłaszcza ponownie przemyśleć projekt Sierra Gorda. Jednocześnie władze KGHM

Wiadomości 0 Comments

W jakich przypadkach stosuje się dumping?

Każda firma posiada indywidualną strategię rozwoju i budowania pozycji na rynku. Czasami stosuje się dość ryzykowne metody, które nie dają gwarancji sukcesu. Wśród nich jest dumping, który znajduje swoich zwolenników.

3 komentarze

 1. Beta
  12 września, 16:59 Reply
  Zdrowa konkurencja to bardzo mądrze powiedziane, ale ludzie coraz częściej stosują nie czyste gierki, których wcale nie nazwałabym zdrową konkurencją, a raczej dobijaniem przeciwnika.
 2. Jula
  16 września, 14:45 Reply
  Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, ale musimy podkreślić tutaj, że konkurencja jest coraz bardziej nie uczciwa.
 3. Grześ
  21 września, 22:14 Reply
  Ja raczej bym powiedział, że dużo więcej teraz tej nieuczciwej konkurencji. Wszystko idzie w złym kierunku. U mnie mogę dać przykład chociażby piekarni - budują jedną 15 metrów od drugiej. Bez sensu.

Leave a Reply