O czym mówi ustawa antymonopolowa?

O czym mówi ustawa antymonopolowa?

Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, a klientom dostępu do wybranych towarów i usług. Bywają natomiast sytuacje, gdy duże firmy degradują mniejsze, usuwają rywali, górują na rynku. Czy ustawa antymonopolowa likwiduje niechciane działania?

Rząd planuje odbudować umowę dotyczącą konkurencji i ochrony konsumentów. Planowane poprawki mają wejść w życie już na początku przyszłego roku. To duże wydarzenie i oczekiwana wiadomość, szczególnie dla początkujących i niedoświadczonych właścicieli.

W zmianach ustawowych najbardziej istotna będzie szczegółowa i dogłębna analiza wniosków dotyczących fuzji. Do tej pory zainteresowani czekali tylko miesiąc, w 2015 aż 120 dni na odebranie odpowiedzi.

Poza tym ze zdwojoną siłą badane będą zgłoszenia informujące o zmowach i wyniszczających praktykach. Natomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości konsekwencje będą kosztowne i kompromitujące nawet dla poważnych przedsiębiorstw (w najgorszych przypadkach nawet 2 mln zł).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Zamachy w Brukseli nie wpłyną w dłuższym terminie na rynki finansowe

Zamachy terrorystyczne wpływają na rynki finansowe jedynie w krótkim terminie, bo w dłuższym okresie inwestorzy zwracają uwagę głównie na czynniki fundamentalne – wyjaśnia Jarosław Janecki z Société Générale. Widoczne było to m.in. po

Wiadomości 0 Comments

System medycyny pracy w Polsce nie odpowiada współczesnym potrzebom

W polskiej medycynie pracy brakuje przede wszystkim odpowiedzi na choroby cywilizacyjne, a lekarze pełnią funkcję orzeczniczą, nie wspomagającą. Przedsiębiorcy chcą to zmienić i postulują wprowadzenie modelu doradczego, powrót lekarzy zakładowych oraz zwiększenie współpracy

Wiadomości 0 Comments

W kręgu prawa karnego: Czym jest i dlaczego ma dla nas znaczenie?

Prawo karne to gałąź prawa, która często budzi w nas niepokój. Dotyka ono bowiem kwestii odpowiedzialności za czyny zabronione, które są zagrożone karą. Ale czy naprawdę wiemy, czym jest prawo

3 komentarze

 1. Beta
  12 września, 16:59 Reply
  Zdrowa konkurencja to bardzo mądrze powiedziane, ale ludzie coraz częściej stosują nie czyste gierki, których wcale nie nazwałabym zdrową konkurencją, a raczej dobijaniem przeciwnika.
 2. Jula
  16 września, 14:45 Reply
  Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, ale musimy podkreślić tutaj, że konkurencja jest coraz bardziej nie uczciwa.
 3. Grześ
  21 września, 22:14 Reply
  Ja raczej bym powiedział, że dużo więcej teraz tej nieuczciwej konkurencji. Wszystko idzie w złym kierunku. U mnie mogę dać przykład chociażby piekarni - budują jedną 15 metrów od drugiej. Bez sensu.

Leave a Reply