O czym mówi ustawa antymonopolowa?

O czym mówi ustawa antymonopolowa?

Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, a klientom dostępu do wybranych towarów i usług. Bywają natomiast sytuacje, gdy duże firmy degradują mniejsze, usuwają rywali, górują na rynku. Czy ustawa antymonopolowa likwiduje niechciane działania?

Rząd planuje odbudować umowę dotyczącą konkurencji i ochrony konsumentów. Planowane poprawki mają wejść w życie już na początku przyszłego roku. To duże wydarzenie i oczekiwana wiadomość, szczególnie dla początkujących i niedoświadczonych właścicieli.

W zmianach ustawowych najbardziej istotna będzie szczegółowa i dogłębna analiza wniosków dotyczących fuzji. Do tej pory zainteresowani czekali tylko miesiąc, w 2015 aż 120 dni na odebranie odpowiedzi.

Poza tym ze zdwojoną siłą badane będą zgłoszenia informujące o zmowach i wyniszczających praktykach. Natomiast w przypadku wykrycia nieprawidłowości konsekwencje będą kosztowne i kompromitujące nawet dla poważnych przedsiębiorstw (w najgorszych przypadkach nawet 2 mln zł).

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Nowe prawo restrukturyzacyjne pomaga firmom wyjść na prostą

W Polsce dotychczas tylko 1,5 proc. wszystkich upadłości kończyło się zawarciem układu. Dzięki nowemu Prawu restrukturyzacyjnemu zaczyna się to zmieniać. W pierwszym kwartale tego roku sądy wydały 117 postanowień o upadłości

Wiadomości 0 Comments

Zmiany w gospodarce Chin zmniejszają wymianę handlową z Afryką

Dla większości afrykańskich krajów Chiny są głównym partnerem handlowym. Niestety, z powodu zmian w chińskiej gospodarce, przestawianej z modelu produkcyjnego na konsumpcyjny, oraz zmniejszenia zapotrzebowania na surowce w Państwie Środka wzajemne relacje słabną. Do tego

Wiadomości 0 Comments

Unia Europejska musi na nowo wypracować politykę migracyjną

Unia Europejska nie była przygotowana na napływ uchodźców, który nastąpił w latach 2015–2016, i w efekcie stanęła przed największym kryzysem w swojej historii. Obecnie nie ma już powrotu do kształtu Wspólnoty sprzed 2015 roku –

3 komentarze

 1. Beta
  12 września, 16:59 Reply
  Zdrowa konkurencja to bardzo mądrze powiedziane, ale ludzie coraz częściej stosują nie czyste gierki, których wcale nie nazwałabym zdrową konkurencją, a raczej dobijaniem przeciwnika.
 2. Jula
  16 września, 14:45 Reply
  Podstawą właściwego funkcjonowania gospodarki jest zagwarantowanie właścicielom prawa do zdrowej konkurencji, ale musimy podkreślić tutaj, że konkurencja jest coraz bardziej nie uczciwa.
 3. Grześ
  21 września, 22:14 Reply
  Ja raczej bym powiedział, że dużo więcej teraz tej nieuczciwej konkurencji. Wszystko idzie w złym kierunku. U mnie mogę dać przykład chociażby piekarni - budują jedną 15 metrów od drugiej. Bez sensu.

Leave a Reply