Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

Czym jest bezpodstawne wzbogacenie?

W zgodzie z funkcjonującym w Polsce prawem bezpodstawne wzbogacenie jest nielegalne i surowo karane. Dotyczy przypadków, kiedy korzyści majątkowe zyskuje się kosztem innych. Kiedy jeszcze wspomnieć należy o bezpodstawnym wzbogaceniu? Jak reagować w takiej sytuacji?

Dość często bezpodstawne wzbogacenie jest łączone z odpowiedzialnością cywilną. Inaczej mówiąc chodzi o osiąganie zysków finansowych bez pozwolenia lub wiedzy osoby wykorzystanej. Aby wytropić tego typu przestępstwo należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii.

Po pierwsze celem jest pozyskanie majątku bez stosowania rozwiązań prawnych. Wśród najbardziej popularnych jest umowa, zapis testamentowy, przekazanie własności, decyzja administracji lub inna metoda przeprowadzona legalnie.

Najczęściej obowiązkiem przestępcy jest zwrot uzyskanych środków i często wypłata wysokiej rekompensaty lub zadośćuczynienia. Niestety większość spraw rozstrzyga sąd, ponieważ pokojowe załatwienie problemu jest niemożliwe.

red. Justyna Błahut
gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Jak od 2015 roku rejestrować samochód z Wielkiej Brytanii?

Już w styczniu 2015 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji samochodów sprowadzanych z Wielkiej Brytanii, które posiadają kierownicę z prawej strony. Jest to wynik konsultacji i ustaleń przeprowadzonych

Wiadomości 0 Comments

Niezależnie od wyniku referendum w Wielkiej Brytanii zaważy na przyszłym kształcie integracji europejskiej

Analitycy alarmują, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może mieć negatywne skutki zarówno dla gospodarki tego kraju, jak i dla integracji europejskiej. Taka decyzja Brytyjczyków postawiłaby m.in. pod ścianą setki tysięcy Polaków mieszkających

Wiadomości 0 Comments

Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku ponad 5,5 tys. wypadków

Młodzi kierowcy mają często zbyt duże zaufanie do swoich umiejętności, a z drugiej strony nie potrafią zapanować nad pojazdem. Za ponad 20 proc. wypadków, do których dochodzi z winy kierowców, odpowiadają młode osoby.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply