Czy zaświadczenia lekarskie będą wystawiane w formie elektronicznej?
Zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wydawane jest na skutek choroby, pobytu w zakładzie opieki zdrowotnej lub konieczności zaopiekowaniem się osobą z bliższej rodziny ubezpieczonego. Osobą uprawnioną przez ZUS do wystawiania zaświadczeń jest lekarz, lekarz dentysta, felczer oraz starszy felczer, który ma obowiązek złożyć pisemne oświadczenie o zobowiązaniu się do przestrzegania zasad w zakresie orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W dzisiejszym stanie prawnym takie zaświadczenia wystawiane są na druku w formie pisemnej.
Na początku 2013 roku w rządzie zaprezentowany został projekt ustawy dotyczący zmiany sposobu wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do wykonywania obowiązków służbowych. Zgodnie z nowym projektem dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy powinny być również zaświadczenia wystawiane w postaci dokumentu elektronicznego. Zmiany zakładają, aby lekarz w trakcie wizyty pacjenta miał udostępniony elektroniczny panel informacyjny z informacjami na temat ubezpieczonego oraz jego rodziny. Wirtualny profil informacyjny dla lekarzy zostałby stworzony w specjalnym systemie. Za jego pomocą dane pacjenta byłby automatycznie wpisywane w zaświadczeniu lekarskim, które zostałoby przesłane na mailową skrzynkę podawczą ZUS.
Zmiany zawarte w projekcie mają na celu w szczególności poprawę efektywności ich wypisywania oraz skrócenie czasu niezbędnego na pisemne uzupełnienie zaświadczenia lekarskiego, a także zdjęcie z wystawiającego przymusu wysyłania pocztą lub dostarczenia do ZUS oryginałów papierowych zaświadczeń i przechowywania ich przez przykazany okres 3 lat.
Joanna Walerowicz
www.gazetaprawo.net
You might also like
Renta dożywotnia – szansa dla seniorów
Na kwotę 6,5 miliona złotych opiewa suma dotychczas wypłaconych świadczeń w ramach tzw. renty dożywotniej, czyli umowy, przenoszącej prawo własności nieruchomości w zamian za wypłacane do końca życia, okresowe świadczenie.
Rolnicy a prawo do zasiłku macierzyńskiego
Zasiłki macierzyńskie są przyznawane z tytułu urodzenia potomka oraz w związku z wychowaniem i opieką nad dzieckiem do czasu ukończeniu 12. miesiąca życia. Przysługuje rodzicom pracującym w oparciu o umowę
Zasiłek macierzyński i inne świadczenia mogą być wypłacane w innym kraju, niż zostały nabyte do nich prawa
Zasiłek chorobowy, macierzyński czy opiekuńczy mogą być pobierane w innym kraju, niż ubezpieczony nabył do nich prawa. Umożliwia to koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. Każdy kraj Unii Europejskiej wymaga innych dokumentów, które
0 Comments
No Comments Yet!
You can be first to comment this post!