Charakterystyka czynu ciągłego

Charakterystyka czynu ciągłego

O czynie ciągłym może być mowa wówczas, gdy podejrzany dokonuje działań zmierzających do popełnienia przestępstwa. Oznacza to, że na jeden czyn zabroniony ma wpływ kilka sytuacji lub czynności. Jak karany jest czyn ciągły i na czym konkretnie polega?

Czyn ciągły (składający się z pojedynczych działań) popełniany jest zwykłe w ciągu kilku godzin lub dni. Czasami mówi się, że jest to działanie na raty czyli stopniowe doprowadzanie do przestępstwa na podstawie zaplanowanych i konsekwentnie realizowanych kroków.

Według definicji zawartej w ustawie czynem ciągłym jest wypełnianie swoich zamiarów z premedytacją, według wcześniej ułożonego scenariusza, aby uzyskać pożądane cele (np. uszkodzenie ciała lub mienia, zabójstwo, itd.). Czyny te mają miejsce po sobie, w krótkim czasie i przestrzeni.

Oprócz tego wszystkie kroki muszą być popełniane konsekwentnie. Przedział czasowy może być różny, bowiem każdy specjalista w dziedzinie prawa karnego ma na ten temat trochę odmienne zdanie. Według niektórych chodzi o zaledwie parę godzin (do 24 godzin), a według innych nawet do kilkunastu dni (knucie spisku, zakup sprzętu, nakierowanie działania). Od konkretnego sądu zależy sposób interpretacji działania.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Kodeks karny 0 Comments

Co z przestępstwem poza Polską?

Podejrzany może zostać uznany za przestępcę dopiero wtedy, kiedy sąd udowodni, że w określonym miejscu i czasie dopuścił się czynów ustawowo zabronionych. Co w sytuacji, gdy obywatel Polski popełni przestępstwo

Kodeks karny 0 Comments

Czym jest recydywa?

O recydywie można mówić wtedy, gdy skazany prawomocnym wyrokiem (oraz odsiadujący wyrok w więzieniu) powraca na drogę przestępczą i ponownie łamie prawo. Odstęp między ostatnią odsiadką a popełnieniem kolejnego przestępstwa

Kodeks karny 1Comments

Czym jest nawiązka?

Nawiązka jest jednym z środków karnych stosowanych w postępowaniach sądowych. Jej wysokość zależy od specyfiki oraz charakterystyki konkretnego czynu. Egzekwowaniem przyznanej sumy zajmuję się sąd. Jaką nawiązkę może wyznaczyć sąd?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply