Co z przestępstwem poza Polską?

Co z przestępstwem poza Polską?

Podejrzany może zostać uznany za przestępcę dopiero wtedy, kiedy sąd udowodni, że w określonym miejscu i czasie dopuścił się czynów ustawowo zabronionych. Co w sytuacji, gdy obywatel Polski popełni przestępstwo za granicą? Jak powinno się traktować takie działanie i którym prawem (polskie lub inne) winno zostać objęte?

Zasada jest taka, że przestępstwa powinien być karany według miejscowych przepisów. Oznacza to, że przestępstwo popełnione za granicą objęte jest prawem państwa, w którym miało miejsce całe zdarzenie.

Są jednak wyjątki, w których sąd (z pewnych względów) może umożliwić prowadzenie postępowania według polskiego prawa. Przykładem może być sytuacja, w której polskie reguły prawne są bardziej łaskawe dla podejrzanego.

Należy pamiętać, że działanie musi zostać uznane za przestępstwo przez oba systemy prawne. Dopiero wtedy możliwe jest stosowanie wymiennie prawa. Oczywiście jeśli wyrazi na to zgodę sąd. W przypadku najgorszych przestępstwem państwa zagraniczne stosują swoje (zwykle surowsze) kary. Wiele jest w mediach opowieści, które przypominają o Polakach skazanych na dożywocie za czyny traktowane w Polsce mniej stanowczo.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Wiadomości 0 Comments

Grupa Velux stawia na niskoemisyjną i ekologiczną produkcję

Zgodnie z globalną strategią do 2020 roku emisja dwutlenku węgla zakładów produkcyjnych Grupy Velux ma być o połowę niższa niż w 2007 roku. W polskich fabrykach udało się już ograniczyć emisję o 16 proc. Dodatkowo

Wiadomości 0 Comments

Jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych kontroluje firmy?

Zgodnie z obowiązującym prawem Zakład Ubezpieczeń Społecznych może kontrolować przedsiębiorstwa. Zazwyczaj chodzi o przekazywanie płatności i świadczeń na rzecz państwa. Jak przebiegają kontrole? Na jakiej podstawie wskazuje się konkretne firmy?

Wiadomości 0 Comments

Nowe prawo restrukturyzacyjne pomaga firmom wyjść na prostą

W Polsce dotychczas tylko 1,5 proc. wszystkich upadłości kończyło się zawarciem układu. Dzięki nowemu Prawu restrukturyzacyjnemu zaczyna się to zmieniać. W pierwszym kwartale tego roku sądy wydały 117 postanowień o upadłości

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply