ABC postępowania spadkowego

ABC postępowania spadkowego

Postępowanie spadkowe wszczynane jest w celu ustalenia spadkobierców pozostawionego mienia. Odbywa się za pośrednictwem sadu, który przyznaje należne części spadku konkretnym osobom. Jak rozpocząć takie postępowanie i jakie są procedury towarzyszące?

Aby rozpocząć rozprawę w sprawie rozdzielenia spadku należy wypełnić i przekazać wniosek do Sądu Rejonowego. Koszt złożenia takiego dokumentu wynosi obecnie 50 zł i opłatę takową należy uiścić w kasie sądu.

Każdy spadkobierca ma sześć miesięcy na ustosunkowanie się do testamentu lub dokumentu spadkowego. Może przyjąć lub odrzuć decyzję. Jeśli nie zgadza się z ustaleniami osoby zmarłej może wejść na drogę sądową i tam dochodzić swoich praw. Zwykle sprawy tego typu wszczynane są przez osoby, które nie są usatysfakcjonowane podziałem i liczą na więcej.

Po wpłynięciu wniosku rozpoczyna się postępowanie spadkowe, o wyniku którego powiadamiany zostaje zainteresowany. Nie zawsze wynik jest po myśli wnoszącego sprawę. Dlatego też można w ciągu trzech tygodni odwołać się od decyzji i przypadek ponownie trafia przed sąd.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

Previous Powody odwołania darowizny
Next Na czym polega wydziedziczenie?

You might also like

Spadki 1Comments

W jaki sposób sąd dokonuje podziału spadku?

Na temat spadku trzeba mówić w stosunku do całości praw i zobowiązań, które w momencie stwierdzenia zgonu właściciela przenoszone są na wskazaną osobę. Zazwyczaj udostępnienie mienia lub długów następuje na

Na czym polega postępowanie spadkowe?

Zgon kogoś bliskiego to zawsze ogromna tragedia i niezapomniane doświadczenie. Najczęściej osoby dorosłe, świadome swojego podeszłego wieku spisują testament. Powiadamiają w nim o podziale posiadanego majątku. Aczkolwiek zanim wszyscy przejdą

Spadki 1Comments

Podział majątku po śmierci małżonka

Z reguły małżeństwo oznacza wspólnotę majątkową. Istnieją jednak wyjątki od reguły, gdy małżonek nie dziedziczy po śmierci partnera. Oczywiste jest, iż po rozwodzie nie mamy prawa do majątku byłych partnerów.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply