Czy pracodawca może zwolnić pracownika za surfowanie w sieci w czasie pracy?

Czy pracodawca może zwolnić pracownika za surfowanie w sieci w czasie pracy?

W dobie zaawansowanych technologii i szerszego zainteresowania multimediami, coraz więcej pracodawców wkłada oszczędności w nowinki technologiczne i rozbudowę sfery komputerowej. Aktualnie praktycznie żadna z firm nie wyobraża sobie pracy bez komputera, a tym bardziej bez internetu. Stałe połączenie pozwala szybciej spełniać zobowiązania służbowe, kontrolować istotne informacje, publikować najnowsze dane.

 

Niejednokrotnie praca przed monitorem wymaga wielkiego skupienia i uwagi. Pracownicy odpoczywają wchodząc na strony o tematyce satyrycznej, komicznej, strony z muzyką, zabawnymi filmami, odwiedzają portale społecznościowe, piszą prywatne wiadomości. Ogólnie rzecz ujmując lista stron nie mających nic wspólnego z pracą jest długa. Wiadomo, że jest to działanie niezgodne z ogólnymi zasadami pracy. Jak karać pracowników w takim przypadku? Jak podejść do tematu ciągłego uciekania od obowiązków? Ostatecznie, jak pozbyć się takiego pracownika?

W trakcie zawierania umowy warto zamieścić paragraf informujący o bezwzględnym zakazie odwiedzania stron niezwiązanych z zleconymi zadaniami służbowymi oraz rodzaj kary czekający na niezdyscyplinowanych podwładnych. Zazwyczaj przełożeni lub menadżerowie instalują aplikacje kontrolujące pracę, na bieżąco mają dostęp do komputera pracownika, mogą monitorować aktywność w internecie oraz otwieranie programów niepotrzebnych do obecnego zajęcia (np. gry, chaty, komunikatory). Takie programy są potwierdzeniem na to, że pracownik łamie założenia umowy i mogą być podstawą do zwolnienia.

Nim jednak dojdzie do zwolnienia trzeba dać szansę pracownikowi dyscyplinując go, upominając, udzielając nagany. Często perspektywa utraty pracy działa na zatrudnionego, który zaprzestaje surfowania po internecie dla swoich celów. Warto odbyć rozmowę, ostrzec przed możliwymi konsekwencjami. Gdy nakazy i zakazy nie pomagają należy wybrać najsurowszą karę i wręczyć pracownikowi wypowiedzenie lub zerwać bezzwłocznie umowę.

Każdy podwładny powinien zdawać sobie sprawę, że wszystkie jego kroki na sprzęcie służbowym może być sprawdzane, a każde niewłaściwe użycie internetu karane.

 

Justyna Błahut
www.gazetaprawo.net

You might also like

Jak nie pisać listu motywacyjnego?

List motywacyjny to sposób na autoprezentację i metoda dobrej promocji. Warto pamiętać, aby atrakcyjnie obudować informację i zainteresować przyszłego pracodawcę pomysłowością i kreatywnymi rozwiązaniami. Są jednak błędy, których popełniać nie

Rodzaje przerw w czasie pracy

Istniej kilka rodzajów przerw, jakie przysługują pracownikowi. Część z nich przysługuje na mocy prawa i pracodawca nie musi wyrażać na nie zgody. Czas pracy obejmuje czas, w którym pracownik pozostaje

Kto powinien przeprowadzić spotkanie biznesowe?

Każda szanująca się firma, która przyjmuje wielu pracowników musi organizować cykliczne spotkania biznesowe. Są niezbędne do dobrego funkcjonowania korporacji, usuwania błędów i niwelowania problemów. Jakie tematy omawia się na zebraniach?

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply